Toyota i Mazda podejmują długofalową współpracę

Toyota i Mazda podpisały dziś porozumienie, zgodnie z którym podejmą długofalową współpracę w dziedzinie napędów i systemów bezpieczeństwa.

 

Na początek Toyota udostępni partnerowi technologię wodorowych ogniw paliwowych (FCV) oraz napęd hybrydowy typu plug-in. Mazda przekaże Toyocie technologię SKYACTIV, dzięki której jej samochody są bardzo oszczędne, mimo braku turbodoładowania. Toyota prawdopodobnie wykorzysta SKYACTIV do udoskonalenia napędów hybrydowych. Jest to odpowiedź japońskich producentów na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, narzucane przez władze po obu stronach Atlantyku.

Firmy będą współpracowały także w dziedzinie systemów bezpieczeństwa. Wygląda więc na to, że pomimo różnicy potencjałów – Toyota jest największym producentem samochodów na świecie, w Japonii zajmuje 42% rynku samochodów, podczas gdy Mazda 9,7% – obie firmy mają sobie wiele do zaoferowania.

 

Współpraca Toyoty i Mazdy ma już swoją historię – w 2010 roku Toyota udostępniła partnerowi technologię hybrydową, zaś w 2012 roku skorzystała z fabryki Mazdy w Meksyku do produkcji swoich samochodów kompaktowych.

 

Podpisując porozumienie, Akio Toyoda, prezydent Toyoty, powiedział:

„Mazda dowiodła, że zawsze patrzy w przyszłość motoryzacji, jednocześnie pozostając wierną swoim korzeniom. Potwierdzają to technologia SKYACTIV i język stylistyczny KODO. W ten sposób Mazda w praktyce realizuje wartości bliskie Toyocie, by stale tworzyć coraz lepsze samochody. Bardzo mnie cieszy, że nasze przedsiębiorstwa mogą dzielić tę samą wizję i pracować razem nad udoskonalaniem samochodów. Najwspanialsze jest to, że możemy wspólnie pokazać światu, że następne stulecie motoryzacji może być tak samo zabawne i fascynujące, jak pierwsze”.

 

Prezydent Mazdy, Masamichi Kogai, dodał: „Toyota okazała się niezłomna w podejmowaniu odpowiedzialnych działań na rzecz rozwiązywania globalnych problemów ochrony środowiska i rozwoju przemysłu. Darzę wielkim szacunkiem zaangażowanie Toyoty w stałe tworzenie coraz lepszych samochodów poprzez bezustanne innowacje. Mazda widzi pokrewieństwo z Toyotą jako firmą, która ceni swoje korzenie i szanuje wszystkie społeczności, w których działa. Nic dziwnego, że Toyota także spotyka się z powszechnym szacunkiem. Wierzę, że możemy wspólnie tworzyć coraz lepsze samochody, zyskać jeszcze większe uznanie dla naszych produktów w oczach klientów oraz zwiększyć możliwości produkcyjne naszego miasta, Hiroshimy, a także innych społeczności, z którymi współdziałamy”.

 

Zdjęcia:

http://newsroom.toyota.co.jp/en/detail/mail/7871861

 

 

Źródła:

http://newsroom.toyota.co.jp/en/detail/mail/7871861

http://www.theguardian.com/business/2015/may/09/toyota-and-mazda-reportedly-co-operating-on-green-car-technology

http://www.autonews.com/article/20150513/OEM01/150519954/toyota-mazda-form-partnership-to-share-technologies-confront-cost?cciid=email-autonews-blast