Postęp techniczny z ostatnich lat zaowocował szybkim rozwojem rozwiązań do wizualizacji w medycynie. Systemy analogowe ustąpiły miejsca cyfrowym. Pojawiły się urządzenia do obrazowania 3D oraz produkty o wysokiej rozdzielczości: najpierw HD, a obecnie 4K. Monitory o wysokiej jakości nadal pozostaną bezcennymi narzędziami zapewniającymi lekarzom bardziej plastyczny obraz 3D oraz większy kontrast, rozdzielczość i szczegółowość przy obrazowaniu w 4K. Nowoczesna technologia wizualizacji na trwałe weszła do arsenału środków, jakimi dysponują dziś zespoły lekarskie, i ma fundamentalne znaczenie we wszystkich działach medycyny.
Technologie 4K i 3D są codziennością w kinach i zdobywają coraz większą popularność w gospodarstwach domowych. Obecnie priorytetem staje się także wysoka jakość wizualizacji w zastosowaniach medycznych. Może się nawet okazać, że materiały wideo o wysokiej rozdzielczości zyskają największe znaczenie właśnie w medycynie.
Najwyższa możliwa rozdzielczość obrazu jest niezbędna nie tylko podczas zabiegu na sali operacyjnej, lecz również w procesie kształcenia, szkolenia i praktyk.
Obrazowanie 3D poprawia wyczucie głębi podczas zabiegów. Ułatwia także naukę i ćwiczenia. Zapewnia wyższy poziom wizualizacji, niemożliwy do uzyskania przy użyciu rozwiązań 2D. W opinii środowiska lekarskiego możliwość rejestracji i wyświetlania obrazu w trzech, a nie dwóch wymiarach pozwala chirurgom realistycznie postrzegać głębię i pomaga im w wykonywaniu zabiegu. Dzięki medycznym okularom projekcyjnym 3D HMS-3000MT uczestnicy szkoleń z zakresu chirurgii uzyskują pełniejszy obraz sytuacji. Niedawne badania przeprowadzone przez uniwersytet Sapienza w Rzymie wykazały, że oglądanie obrazu 3D „oznacza ogromny postęp w takich kwestiach, jak głębia pola operacyjnego, łatwość manewrowania, szczegółowość obrazu i czas szycia”.
Dzięki rejestracji i wyświetlaniu obrazu 4K ekipy medyczne szybko uzyskują większe możliwości wizualizacji. Rozdzielczość 4K jest czterokrotnie wyższa niż standardowego obrazu HD. Pojedyncze piksele są więc praktycznie niewidoczne, a chirurg z zespołem zyskuje lepsze wyczucie głębi.
Obie technologie — 3D i 4K — mają szereg zalet w służbie zdrowia i mogą współistnieć w każdej placówce medycznej.
Firma Sony opracowała technologię monitorów 4K do zastosowań medycznych. Urządzenia te mają czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż sprzęt HD i pozwalają wierniej reprodukować kolory. W rezultacie chirurg oraz personel pomocniczy widzą o wiele więcej szczegółów w obrazie. Pierwsze monitory chirurgiczne 4K firmy Sony dostępne są w wersji z ekranem 31 cali (LMD-X310MD) i 55 cali (LMD-X550MD). W 2016 r. Sony zamierza wprowadzić rejestrator medyczny 4K, konwerter IP do zastosowań medycznych oraz system zarządzania materiałami 4K. W rezultacie powstanie kompleksowy system 4K oraz pełne rozwiązanie do organizacji pracy 4K over IP w służbie zdrowia.
Te nowe rozwiązania, podobnie jak różne inne technologie firmy Sony używane w medycynie, są owocem doświadczenia w dziedzinie telewizji 4K i produkcji studyjnej. Umożliwia ono opracowanie narzędzi do wizualizacji w 4K na sali operacyjnej i w wielu innych miejscach placówki medycznej.
Profesjonalne kamery 4K firmy Sony są używane do kręcenia filmów fabularnych i dokumentalnych, programów telewizyjnych, reklam i materiałów wideo, filmowania imprez sportowych itp. Technologia 4K Sony sprawdziła się już w projektorach cyfrowych dla kin, przy transmisji wydarzeń sportowych, podczas imprez na żywo, a także w domu, przy oglądaniu obrazu na konsumenckich telewizorach 4K.
Wyrazistość, rozdzielczość i szczegółowość obrazu 4K stanowi dziś olbrzymi potencjał, który można wykorzystać do poprawy wizualizacji w czasie zabiegu chirurgicznego i po nim.
4K to najwyższy dostępny obecnie standard rozdzielczości. Ma to znaczenie w zabiegach małoinwazyjnych, w mikrochirurgii neurologicznej i okulistycznej, w chirurgii ogólnej, a także w edukacji i na praktykach. Na rynku pojawiają się już pierwsze systemy kamer endoskopowych 4K. Monitory 4K firmy Sony mogą współpracować z każdym z tych nowych systemów. Lepsza jakość wizualizacji pomaga usprawnić organizację pracy. Technologia 4K daje możliwość znacznie lepszego pokazania zabiegu chirurgicznego.
Zespoły lekarskie korzystające z monitorów 4K mogą podzielić ekran na cztery części o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i w każdej wyświetlić obraz z innego źródła. Warto o tym wspomnieć, ponieważ dostępne dziś na rynku monitory HD wykorzystane w taki sposób pokażą w każdej ćwiartce obraz o rozdzielczości cztery razy niższej niż HD. Obecnie chirurg może jednak oglądać w jakości Full HD obrazy z czterech źródeł równocześnie, na przykład z kamery endoskopowej, kamery w pomieszczeniu, badania radiologicznego i systemu z informacjami o pacjencie.