Teatr Żydowski z Festiwalem Singera na Manhattanie

Teatr Żydowski powrócił z tournee po Ameryce Północnej, trwającego od 5 do 21 listopada br. Podczas dwutygodniowej trasy Teatr wystąpił sześciokrotnie: w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco ogromnych widowni. Tournee zbiegło się z pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

 

Tournee po Ameryce Północnej

Tournee Teatru Żydowskiego rozpoczęło się od występu w Julio Castillo Theater w Meksyku. Publiczność meksykańska już po raz drugi doceniła kunszt zespołu warszawskiego Teatru Żydowskiego. Teatr wystąpił w Meksyku w czerwcu ubiegłego roku, a po niezwykle ciepłym przyjęciu przez miejscową publiczność organizatorzy postanowili zaprosić artystów raz jeszcze. Artyści zaprezentowali spektakl „Bonjour Monsieur Chagall” w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Do spektaklu dołączyła grupa tancerzy meksykańskich. Po raz kolejny występ spotkał się z gorącymi owacjami.

Kolejnym punktem na trasie teatru był Wilshire Ebell Theatre, teatr z widownią  liczącą 1300 miejsc w Los Angeles, gdzie artyści wykonali spektakl „Mazl Tov”, barwne widowisko muzyczne w reż. Gołdy Tencer, przeplatane tradycyjnymi tekstami humorystycznymi w stylu Dżigana i Szumachera. Widowisko „Mazl Tov” zaprezentowane było także w San Francisco w Scottish Rite Masonic Center, w John Hancock Hall w Bostonie oraz w Master Theatre w Nowym Jorku. Za każdym razem sale przekraczające tysiąc miejsc wypełnione były do ostatniego miejsca, a publiczność  entuzjastycznie reagowała na przedwojenne szlagiery. Spektakle prezentowane były w języku jidysz, a na widowni znaleźli się widzowie, dla których była to okazja do usłyszenia języka jidysz na żywo po raz pierwszy od wielu lat.

 

Festiwal Singera w Nowym Jorku

Tournee Teatru zbiegło się z  pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, organizowanego przez Fundację Shalom. Wydarzenia w Nowym Jorku były efektem rozszerzenia formuły festiwalu na miasta, w których żył, mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Icchok Baszewis Singer. Głównym wydarzeniem Singer’s New York był Koncert Galowy w Jewish Heritage Museum na dolnym Manhattanie, w którym wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego z towarzyszeniem nowojorskich muzyków – m. in. słynnego trębacza i klezmera, laureata nagrody Emmy – Franka Londona, Michaela Winograda, wybitnego klarnecisty członka legendarnego zespołu klezmerskiego Klezmatics, Zalmena Mlotka – autorytetu w muzyce i teatrze jidysz, laureata Drama Desk Award za musical angielsko-jidysz prezentowany na Broadwayu i Dyrektora Artystycznego National Yiddish Thetare Folksbiene – jedynego teatru w USA grającego w jidysz.

 

„I ciągle widzę ich twarze”

W Jewish Heritage Museum zaprezentowana została także wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, niezwykła i wzruszająca kolekcja fotografii Żydów polskich, powstała  w odpowiedzi na apel Gołdy Tencer o nadsyłanie ocalałych zdjęć, pamiątek i dokumentów polskich Żydów. Wystawę w ciągu 16 lat pokazano w ponad 50 muzeach na całym świecie, m. in. Los Angeles, Bostonie, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu,  Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Kostaryce,  Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w 2007 roku w Nowym Jorku, pisał o niej  „New York Times”. Wielokrotnie proszono organizatorów, by wróciła tam ponownie. Nowojorska edycja festiwalu była do tego wspaniałą okazją.

 

Czytanie bajek Singera

W programie Singer’s New York nie mogło zabraknąć prozy patrona festiwalu. W księgarni Barnes & Noble Upper West Side zorganizowano czytanie dla dzieci i młodzieży opowiadań dla dzieci I. B. Singera, w tym amerykańskiego wydania „Zlateh the Goat & Other Stories”. Oprócz amerykańskich artystów, jak np. Annette Ezekiel Kogan, liderka i założycielka nowojorskiej klezmerskiej grupy Golem, opowiadania czytali Zygmunt Rolat, filantrop, biznesmen i członek North American Council Museum of History of Polish Jews i jego córka Samantha oraz Andrzej Krakowski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, dwukrotny laureat nagrody Emmy.

 

Nagroda im. Jana Karskiego dla Johna McCaina

Dopełnieniem tournee Teatru Żydowskiego i nowojorskiej edycji festiwalu „Singer’s New York” był występ w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku podczas ceremonii wręczenia nagrody im. Jana Karskiego senatorowi Johnowi McCain. Uczestniczyła w nim także Pierwsza Dama RP Anna Komorowska oraz Kongresmenka Carolyn Jane Maloney i Ambasador Polski w Nowym Jorku Ryszard Schnepf.

Choć członkowie Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom dopiero powrócili do Warszawy, wszyscy pracują już nad repertuarem teatru i kolejną edycją Festiwalu Singera!