Targi, dealerzy, pośrednicy – zakup samochodu klasycznego poza aukcją

Fot. Classic Remise Berlin – źródło: Lion’s Bank

Osoby zainteresowane budowaniem kolekcji samochodów klasycznych czy też zakupem „klasyka” w celach inwestycyjnych, mają do wyboru wiele możliwości, poczynając od aukcji, poprzez wielkopowierzchniowe garaże, aż po specjalistyczne targi. Niestety nie w Polsce: u nas rynek samochodów klasycznych dopiero zaczyna się rozwijać, a najbliższa całoroczna wystawa samochodów klasycznych znajduje się w Berlinie – wynika z analizy Lion’s Banku.

Znalezienie samochodu klasycznego, który spełniałby oczekiwania kolekcjonera czy inwestora, nie jest zadaniem łatwym. O ile w przypadku zakupu samochodu nowego wystarczy po prostu pojechać do salonu, a w przypadku gdy szukamy popularnego auta używanego – przejrzeć ogłoszenia w internecie, to znalezienie ciekawego egzemplarza, na przykład Ferrari z lat 60., wymaga dużo zachodu. Nie powinno to dziwić – tego typu samochód jest nie tylko rzadki ale i bardzo drogi: może kosztować ok. 900 tys. złotych, a nawet więcej. Gdzie więc szukać samochodów klasycznych?

Przede wszystkim na aukcjach. Jest to często najłatwiejszy sposób, aby kupić modele, które nie pokazują się w ogłoszeniach, a domy aukcyjne starają się o odpowiedni dobór marek i typów pojazdów. Udział w aukcji jest też świetną okazją obejrzenia wielu ciekawych samochodów w jednym miejscu. Aukcje nie wystarczą jednak kolekcjonerom mającym wysokie wymagania związane z poszukiwanym modelem lub zainteresowanym konkretnym egzemplarzem, na przykład o wybranym numerze seryjnym. Takie osoby potrzebują pomocy specjalistów, i co najważniejsze, sieci kontaktów pomagających w znalezieniu poszukiwanego modelu. Specjalistyczną pomoc oferują salony samochodowe, których główną działalnością jest sprzedaż aut klasycznych, a także pośrednicy zajmujący się sprzedażą aut klasycznych. Najlepszym sposobem na to, aby zdobyć nowe kontakty są z kolei targi motoryzacji klasycznej.

Specjalistyczny salon samochodów klasycznych

Na bardzo podobnej zasadzie, jak salony samochodów nowych czy komisy aut używanych, działa w Europie sieć wyspecjalizowanych firm komisowo-wystawienniczych, oferujących nie tylko szeroki wybór samochodów klasycznych i kolekcjonerskich, ale też pomoc w znalezieniu konkretnego modelu auta. Takie firmy umożliwiają jednocześnie nawiązanie kontaktu z właścicielami nietypowych pojazdów. Oferty cenowe tego typu instytucji mieszczą się zwykle w granicach 500 000 euro za egzemplarz.

Wśród przykładów dużych powierzchni wystawowych wymienić można GT-Spirit, salon znajdujący się we Francji, między Lyonem a Genewą. Specjalizuje się on w popularnych „klasykach” oraz autach sportowych produkowanych w latach 1950 – 1990. W GT-Spirit rzadko pojawiają się samochody droższe niż 150 000 euro. Innym miejscem o podobnym charakterze jest The Gallery Brummen w Holandii. W ceglanym, dwupoziomowym budynku można obejrzeć i kupić wiele drogich, sportowych i rzadkich samochodów z lat 60.

Zupełnie inny charakter od przedstawionych wyżej, mają małe, wyspecjalizowane salony posiadające zaplecze warsztatowe. Można do nich zaliczyć na przykład E. Thiesen. Oferta niemieckiego salonu to już wysoka półka cenowa samochodów klasycznych: wiele egzemplarzy kosztuje od 200 000 do 500 000 euro. Firmy takie jak E Thiesen nie mają zwykle więcej niż 20 samochodów na wystawie. Innym przykładem niedużego salonu sprzedającego drogie auta klasyczne jest londyński Hexagon Classics, znajdujący się w dzielnicy South Kensington. Tutaj, podobnie jak w E Thiesen, oferta przeważającej większości samochodów skierowana jest do zamożnego klienta – egzemplarze na sprzedaż bardzo rzadko mają ceny niższe niż 100 000 funtów.

Ostatni typ powierzchni wystawowo-serwisowych to takie, które skupiają wielu specjalistów (firm) pod jednym dachem. Tego typu centra powstały w Niemczech 11 lat temu, pierwsze w Berlinie, a potem w Dusseldorfie czy w Stuttgarcie, pod wspólną nazwą „Meilenwerk”. Obecnie każde z tych centrów posiada swoją specyficzną nazwę, na przykład Classic Remise w Berlinie i Dusseldorfie.

Powstanie podobnych, wielkopowierzchniowych „garaży” planowane jest w Zurychu i w Hamburgu. Oprócz specjalistycznych serwisów, dedykowanych konkretnej marce, czy samochodom pochodzącym z danego kraju, wszystkie Meilenwerki dysponują przechowalnią samochodów. Niektóre małe, wyspecjalizowane salony korzystają z powierzchni oferowanych przez kompleks Meilenwerk. Jest to przypadek firmy E. Thiesen, która przeprowadziła się do Classic Remise w Berlinie oraz do Meilenwerku w Hamburgu.

 

Pośrednicy: siła sieci

Kolekcjonerzy dysponujący dużymi środkami na zakup samochodów lub już posiadający drogie portfolio „klasyków”, korzystają zwykle z pomocy profesjonalnych pośredników. Oferują oni usługi butikowe, przeznaczone dla klienta indywidualnego, które obejmują wszystkie etapy inwestycji: od wyszukania odpowiedniego egzemplarza, poprzez pomoc w przeprowadzeniu transakcji i sprowadzeniu auta, ewentualnej renowacji, aż po sprzedaż auta z zyskiem kilka lat później. Jest to najwyższa półka usług związanych z rynkiem samochodów kolekcjonerskich, a wartości pojedynczych transakcji zawartych przy udziale portfolio managera, zazwyczaj przekraczają milion euro lub milion dolarów. Warto przy tym zauważyć, że klienci korzystający z usług profesjonalnych pośredników mają zwykle dużą świadomość rynku – wiedzą, jakie auta będą najlepszą inwestycją w najbliższych latach i często poszukują już konkretnego samochodu jednak nie dysponują odpowiednią siecią kontaktów aby dobrze takie auto kupić, a później sprzedać. W tym przypadku chodzi zazwyczaj o niezwykle rzadkie modele, wyprodukowane na przykład tylko w jednym egzemplarzu. Pośrednik powinien bowiem dysponować siecią kontaktów, dającą mu dostęp do samochodów, które nie pojawiają się w oficjalnym obiegu sprzedażowym. Takie usługi oferuje na przykład Gregor Fisken i jego butik Fiskens w Londynie, czy Simon Kidston w Genewie.

Targi motoryzacji klasycznej

Samochody klasyczne sprzedawane są też na targach. Jest to miejsce spotkań kolekcjonerów, portfolio managerów oraz specjalistycznych dealerów. Mechanikom targi dają z kolei możliwość nabycia trudno dostępnych części: wiele elementów blacharskich czy mechanicznych do starych samochodów nie jest już produkowanych. Dla kolekcjonera targi to często idealna okazja aby porównać kilka egzemplarzy jednego modelu oferowanych przez dealerów z różnych krajów. Targi są też zwykle połączone z jedną lub kilkoma aukcjami motoryzacyjnymi. W Europie najbardziej znanymi targami są Retromobile w Paryżu organizowane w lutym, oraz kwietniowa Techno Classica w Essen. W Warszawie od czterech lat organizowane są targi AutoNostalgia (drugi lub trzeci weekend majowy). Choć odbiegają one prestiżem od wielkich zagranicznych imprez, są jednak jedynym takim wydarzeniem na skalę w kraju.

 

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Niniejsza informacja nie ma na celu nakłonienia Klienta do inwestycji w konkretne aktywa i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisu art. 66 Kodeksu cywilnego. Nie powinna być ona w szczególności rozumiana jako forma świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego, w szczególności jako rekomendacja inwestycyjna, ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a autorzy opracowania nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne.