Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Jest podstępna. Rozwija się stopniowo, przez wiele lat, a jej objawy początkowo są łagodne i niezbyt uciążliwe. Częste infekcje, kaszel – traktujemy jako przejściowe. Gdy pojawiają się trudności z oddychaniem, a kaszel staje się męczący i nie przemija, choroba może być zaawansowana. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), o której mowa, najczęściej dotyka osoby narażone na wieloletnie działanie dymu tytoniowego, szkodliwe gazy i pyły. W Polsce zmaga się z nią około 2 milionów osób. Choć POChP ma przewlekły i postępujący charakter, jej objawy można skutecznie kontrolować i spowolnić jej postęp. Aby osiągnąć taki efekt należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zachęca do tego kampania „Płuca Polski”, w przypadającym 17 listopada Światowym Dniu POChP.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku, spośród których większość stanowią mężczyźni, choć chorych kobiet przybywa. Najczęściej rozwija się wśród palaczy papierosów (dym tytoniowy odpowiada za 90 proc. zachorowań), dlatego zaprzestanie palenia jest jednym z kluczowych elementów leczenia, mogącego spowolnić proces rozwoju choroby. Podstawą leczenia jest farmakoterapia, a wspiera ją regularna aktywność fizyczna i szczepienia. Konieczność przestrzegania wszystkich zasad często rewolucjonizuje codzienność chorych, jednak w ten sposób, możliwe staje się przedłużenie i podniesienie jakości ich życia.

7 podstawowych zasad życia z pochp

 1. Zażywaj leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
 2. Zachowaj regularną aktywność fizyczną dostosowaną do swoich możliwości oraz wykonuj ćwiczenia oddechowe.
 3. Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę.
 4. Nie pal papierosów i unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
 5. Regularnie konsultuj się z lekarzem.
 6. Chroń się przed infekcjami i przyjmuj szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, grypie i pneumokokom.
 7. Dbaj o odpoczynek i wysypianie się.

O przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to schorzenie układu oddechowego, które związane jest z utrwalonym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W przebiegu choroby następuje pogorszenie funkcji płuc oraz wystąpienie niewydolności oddechowej. Duszność – początkowo tylko po wysiłku jest najważniejszym objawem. Pośród objawów mogą pojawić się również: kaszel z wydzieliną, ucisk w klatce piersiowej, jej nietypowy wygląd i ruch podczas wdechu i wydechu, świszczący i przyspieszony oddech. POChP oddziałuje niekorzystnie także na inne narządy i układy organizmu, mogąc przyczynić się do wystąpienia m.in.: zaniku mięśni szkieletowych, niedożywienia, a także chorób serca, osteoporozy czy anemii. Co więcej, może przyczynić się także do rozwoju depresji, cukrzycy oraz zespołu metabolicznego.

choroba, której można uniknąć

POChP jest chorobą, której można zapobiec stosując się do kilku prostych zasad profilaktyki. Ważne jest:

 • unikanie czynnego i biernego palenia,
 • ograniczenie przebywania w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu.

Niezwykle istotna jest także wczesna diagnoza – rozpoznanie opiera się na kryteriach spirometrycznych. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, które spowalnia jej dalszy postęp poprawiając jednocześnie jakość życia.

– Niestety wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero, gdy nieprzemijające dolegliwości, przede wszystkim problemy z oddychaniem i kaszel, znacząco pogarszają ich komfort życia. Często objawy te zrzucają na karb swojego wieku. Kiedy rozmawiam z nimi, przyznają, że sądzili, iż szybkie męczenie się czy problemy z oddychaniem wynikają z upływu lat, pogarszającej się kondycji fizycznej albo problemów z sercem. Wiem, że objawy POChP są niespecyficzne i na początku mogą nie budzić niepokoju pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby podkreślać konieczność konsultacji z lekarzem nawet w przypadku błahych, w naszym odczuciu, objawów. Kluczowe jest też wykonanie badania spirometrycznego. Światowy Dzień POChP jest bardzo dobrą okazją, aby o tym przypomnieć – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

17 listopada – światowy dzień przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Niska świadomość na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) sprawia, że pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Chcąc zmienić ten sposób myślenia, organizatorzy kampanii „Płuca Polski” co roku realizują działania mające na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki, objawów i leczenia POChP. Przypominają o wykonywaniu badań spirometrycznych, a także o konieczności pilnej konsultacji z lekarzem w przypadku pojawienia się nieustępujących dolegliwości, takich jak nieprzemijający kaszel, trudności z oddychaniem i duszność.

Z okazji obchodów tegorocznego Światowego Dnia POChP zaplanowane zostały m.in.:

 • rozmowa na temat POChP z ekspertem dr hab. n. med. Katarzyną Górską, pulmonologiem z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pnaumonologii i Alergologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która odbędzie się w środę 17 listopada w ramach audycji „Cztery Pory Roku” na antenie Programu 1 Polskiego Radia,
 • spotkanie live z ekspertem, które odbędzie się w czwartek 18 listopada na stronie kampanii Płuca Polski na Facebooku. Spotkanie online na żywo poprowadzi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc. Ekspert przybliży najważniejsze kwestie dot. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także odpowie na pytania zadawane online przez uczestników spotkania.