Studencki najem mieszkań. Ceny wyższe niż rok temu

Wrzesień to ostatni sygnał dla studentów, którzy nie mają jeszcze wynajętego mieszkania oraz dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą je wynająć żakom. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która już w sierpniu br. odnotowała 212% wzrost zapytań o wynajem mieszkań i aż 237% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy (źródło: Adobe SiteCatalyst, sierpień 2015).

W miastach uniwersyteckich studenci mają duży wpływ na rynek nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w dobrej lokalizacji – w pobliżu uczelni, w centrum gdzie koncentruje się życie towarzyskie lub w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Ważna jest również atrakcyjna cena i coraz wyższy standard mieszkania. Studenci to wymagająca grupa najemców.

Obecnie na rynku nieruchomości pod wynajem dla studentów panuje bardzo duża konkurencja. W znalezieniu idealnego mieszkania pomocna jest lokalna wyszukiwarka Panoramafirm.pl, która jest źródłem informacji dla osób poszukujących mieszkań na wynajem. Nasza aplikacja mobilna pozwala na lokalizowanie na mapie m.in. biur nieruchomości, a także na bezpośrednie dotarcie do nich. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku, Eniro Polska. Funkcjonalności jakie oferuje Panorama Firm są szczególnie istotne, zwłaszcza dla młodego pokolenia żyjącego bardzo aktywnie i praktycznie nierozstającego się z urządzeniami mobilnymi. – dodaje Magdalena Wypychowicz.

Jak pokazują dane z serwisu Domiporta.pl w Polsce jest prawie 15 000 pokoi i stancji do wynajęcia, które koncentrują się głównie w miastach akademickich. Stanowią one prawie 17% całej oferty najmu. Akademiki cieszą się największą popularnością, bo są najtańsze. Ale wielu studentów woli wynająć całe mieszkanie w kilka osób, co pozwala rozłożyć koszty. W zależności od miasta ceny małych mieszkań zaczynają się od 900 – 1200 zł za miesiąc.

Dla młodych ludzi liczy się koszt ponoszony przez jedną osobę. Zwiększenie liczby lokatorów na metr kwadratowy obniża koszty, więc młodzi ludzie często wynajmują mieszkania w kilka osób, najczęściej decydują się na mieszkanie dwu- lub trzypokojowe.

W Warszawie studiuje prawie 250 000 osób i jest to tym samym największy rynek wynajmu nieruchomości dla studentów. Wybór mieszkań jest tu duży, ale jednocześnie są także najwyższe ceny. Koszt wynajmu kawalerki to średnio 1670 zł. W porównaniu do Krakowa, drugim ośrodku akademickim pod względem liczebności studentów (ok. 200 tys.) i Wrocławia (150 tys. studentów) to kwota wyższa o 40% i aż o 72% wyższa od łódzkiej (źródło Home Broker). W porównaniu do tego samego okresu w 2014 roku, ceny wynajmu kawalerek w Warszawie i w Łodzi znacząco wzrosły – odpowiednio z 1500 zł i 800 zł (źródło Home Broker 2014 r.) do 1670 zł i 967 zł (źródło Domiporta.pl 2015 r.).

W przypadku większych mieszkań dysproporcje w stawkach najmu są jeszcze wyższe. Przykładowo 3-pokojowe mieszkanie to średnio miesięcznie 3 300 zł w Warszawie i 1 700 zł w Łodzi, co oznacza ponad 90% różnicę. To również duży wzrost cen w porównaniu do roku ubiegłego; za wynajem 3-pokojowego mieszkania w Warszawie w 2014 roku trzeba było zapłacić 2 500 zł a w Łodzi 1 300 zł (źródło Home Broker). To wzrost odpowiednio o 32% i o 31%.

Aby znaleźć mieszkanie w odpowiedniej cenie i lokalizacji studenci powinni się spieszyć, bo w październiku będą mieli zdecydowanie mniejszy wybór.