Każdego roku w grudniu Polacy całą swoją atencję poświęcają na zakup prezentów dla bliskich oraz przygotowywaniu posiłków świątecznych, często zapominając o najważniejszym – o swoim zdrowiu. W odpowiedzi na tę tendencję, eksperci kampanii Akcja Kardioprotekcja przypominają o możliwości wykonania „Kardiotestu”, który pozwala szybko i skutecznie ocenić stan zdrowia serca.
Okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia – co jest, a co powinno być najważniejsze?
Święta Bożego Narodzenia to czas długo wyczekiwanej radości i magii. Szukamy wymarzonych prezentów dla naszych bliskich, wkładamy dużo serca w szykowanie tradycyjnych potraw świątecznych i przystrajanie domów pięknymi dekoracjami. Zgiełk przedświątecznych przygotowań i gonitwa za idealnymi prezentami, często odwraca naszą uwagę od tego, co jest tak naprawdę ważne. Według wyników „Kardiotestu”[1], aż 20% osób, które przeszły incydent sercowo-naczyniowy, lekceważy zalecenia lekarskie oraz pomija zażywanie przepisanych przez lekarza niezbędnych dawek leków. To niepokojące! , W gorączce świątecznych przygotowań nie możemy zapominać o najważniejszym prezencie – trosce o własne zdrowie.
Jak Polacy dbają o swoje serce? – wnioski z badania ,,Kardiotest”
Aby cieszyć się zdrowym sercem należy zadbać o kilka czynników: zdrowa dieta, unikanie używek i regularna aktywność fizyczna. Problem zbyt wysokiego cholesterolu i niewłaściwego BMI często wynika z niezdrowych nawyków żywieniowych, takich jak spożywanie słodkich napojów, jedzenie w barach szybkiej obsługi czy codzienne spożywanie słodyczy. Wyniki „Kardiotestu” wskazują, że jedynie 50% respondentów, którzy nie doświadczyli incydentu sercowo-naczyniowego, przyznaje się do regularnego uprawiania aktywności fizycznej, z czego 33% ćwiczy intensywnie lub ze średnią intensywnością kilka razy w tygodniu. Niestety, pozostała część respondentów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, co negatywnie wpływa na jakość ich snu oraz wyniki badań cholesterolu i ciśnienia krwi.
Pacjenci będący po incydencie sercowo-naczyniowym dostają w głównej mierze kardioprotekcyjne zalecenia od lekarza dotyczące zmiany stylu życia (dieta i aktywność fizyczna). Jest to bardzo istotne, ponieważ zalecenia lekarskie odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów po przebytym incydencie. Są motywacją do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Potwierdzają to wyniki mówiące o tym, że aż blisko 80% respondentów zrezygnowało z palenia tytoniu po incydencie sercowo-naczyniowym, a 67% podjęło regularną aktywność fizyczną, głównie na zalecenie lekarzy.
Niepokojący jednak jest fakt, iż 40% badanych informuje, że nie otrzymało żadnych zaleceń od lekarzy po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym. Eksperci kampanii Akcja Kardioprotekcja podkreślają, że wg badanych skierowania od lekarza na rehabilitację kardiologiczną po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym nie dostało aż 44% badanych, co jest błędem w sztuce lekarskiej.
,,Niezmiernie ważny jest dostęp do kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca, w czasie której pacjent nie tylko wykonuje ćwiczenia fizyczne, ale również uczestniczy w edukacji na temat zdrowego stylu życia, czynników ryzyka chorób serca, sposobów ich leczenia, stosowanych leków. W okresie poszpitalnym ważne są regularne konsultacje z kardiologiem, ale również regularnie prowadzona edukacja dotycząca konieczności przyjmowania leków, stosowania właściwej diety i poziomu aktywności fizycznej. Istotne jest również to, żeby angażować członków rodziny, bo jeżeli np. pali współmałżonek to pacjentowi jest niezwykle trudno rzucić palenie’’ – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski – Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Warszawie.
Spraw wyjątkowy prezent bliskiej osobie
W tym wyjątkowym okresie, zapraszamy do przyłączenia się do Akcji Kardioprotekcji i sprawienia swoim bliskim prezentu, który naprawdę się liczy – zdrowe serce. Wystarczy wejść na stronę internetową www.kardioprotekcja.pl, by wykonać prosty „Kardiotest” i sprawdzić stan swojego serca. Każda osoba po ukończeniu KardioTestu otrzymuje spersonalizowane zalecenia ułatwiające działania kardioprotekcyjne i rehabilitację kardiologiczną. Niech te święta staną się czasem nie tylko radości, ale również troski o nasze serca i serca naszych najbliższych.
[1] Wyniki Kardiotestu dostępnego na stronie www.kardioprotekcja.pl w ramach kampanii „Akcja Kardioprotekcja”. Wyniki z okresu od marca do 19 grudnia, na grupie 2970 osób (160 badanych było po przebytym wcześniej incydencie sercowo – naczyniowym.)