Smartfony nadal na fali

Rośnie rynek smartfonów. Z najnowszego raportu IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker wynika, że w III kwartale 2014 roku na całym świecie sprzedano ponad 327 mln smartfonów. Na uwagę zasługują także prognozy dotyczące dostępu do telefonii mobilnej. Eksperci szacują, że do 2020 roku aż 90% mieszkańców globu będzie korzystać z telefonów komórkowych.

Odnotowane w III kwartale tego roku wyniki to imponujący wzrost w stosunku do porównywalnego okresu w roku ubiegłym, kiedy na rynek trafiło 261,7 mln tych urządzeń. Oznacza to, że sprzedaż zwiększyła się aż o 25,2%. Wzrost zanotowano też w porównaniu z drugim kwartałem 2014 roku, kiedy do odbiorców trafiło 301,3 mln smartfonów. W porównaniu z tym okresem wzrost wyniósł 8,7%.

Jak wynika z szacunków firmy PwC, w Polsce smartfony są o wiele bardziej popularne niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. I ta popularność będzie rosła. Eksperci z PwC prognozują, że w 2015 roku Polacy będą używać więcej smartfonów niż tradycyjnych telefonów komórkowych. Natomiast w 2018 roku w kraju będą 44 mln tych urządzeń. Oznacza to, że posiadaczami smartfonów będzie trzech na czterech właścicieli telefonów komórkowych.

Smartfony na dobre zagościły na rynku, jednak o nasyceniu – zarówno w wymiarze globalnym, jak i polskim – jeszcze nie może być mowy. Co prawda nie mamy już do czynienia z boomem na miarę tego sprzed kilku lat, ale rynek nadal rośnie szybko. Zmienił się sposób podejmowania decyzji o zakupie smartfonów – rośnie świadomość i kompetencje technologiczne klientów. Doskonale widać to choćby w Polsce, gdzie użytkownik zwraca uwagę zarówno na jakość, jak i cenę urządzenia. To właśnie dlatego ogromną popularnością cieszą się smartfony, takie jak np. ASUS ZenFone –łączące przystępną cenę i dobre parametry – ocenia Sławomir Stanik, Country Manager w ASUS Polska.

Coraz większe powodzenie smartfonów potwierdza także raport Gartnera z października 2014 roku. Wynika z niego, że sprzedaż tych urządzeń, zwłaszcza średniej klasy, wzrośnie do końca 2014 roku o 52%.

Tendencje wzrostowe potwierdza też najnowszy Ericsson Mobility Report. Wbrew początkowym prognozom mówiącym o nasyceniu się rynku smartfonów, ten nadal rozwija się w tempie dwucyfrowym. Delikatne spowolnienie w krajach rozwiniętych równoważy dynamiczny wzrost na rynkach wschodzących. W tle smartfonizacji zachodzi kolejny proces – upowszechniania się tradycyjnych telefonów komórkowych. Autorzy raportu szacują, że do 2020 roku na świecie będzie aż 6,1 miliarda tego rodzaju urządzeń mobilnych. Oznacza to, że 90% mieszkańców naszej planety będzie miało własnego smartfona.