Słabe dane o produkcji zwiększają prawdopodobieństwo mocniejszego cięcia stóp w październiku

Fot. BOŚ (Wykres tygodniowy EUR/PLN)
Dane GUS, jakie poznaliśmy o godz. 14:00 rozczarowały. Dynamika produkcji przemysłowej spadła w sierpniu aż o 1,9 proc. r/r, podczas kiedy oczekiwano jej wyhamowania do +0,7 proc. r/r. Dane potwierdzają, zatem aż zanadto negatywne wskazania, jakie płynęły wcześniej z odczytów PMI dla Polski i powinny odcisnąć się na wzroście PKB w III kwartale. Zwiększają też presję na wyraźniejsze działania ze strony Rady Polityki Pieniężnej podczas październikowego posiedzenia. Rada na razie nie ma chyba zbyt mocnych argumentów, aby sądzić, że spowolnienie gospodarcze jest przejściowe i tym samym ograniczać skalę możliwego (koniecznego) dostosowania w polityce monetarnej.

Wpływ dzisiejszych danych z Polski na złotego jest niewielki – rynek skupia się teraz na dwóch kwestiach. Z jednej strony cieszy kolejna próba osiągnięcia porozumienia na wschodniej Ukrainie, z drugiej pojawiają się nadzieje, że dzisiejsze przesłanie z FED nie będzie nazbyt „jastrzębie. Niepokój budzi tylko jutrzejsze głosowanie w Szkocji, które jeżeli pokaże wolę odłączenia się tego obszaru od Zjednoczonego Królestwa (wyniki poznamy w piątek o godz. 9:00) może doprowadzić do wyraźnego wzrostu globalnego ryzyka, a tym samym zaszkodzić złotemu. Tym samym na wyraźniejszy ruch – i to raczej w stronę mocniejszego złotego być może zaczekamy do piątku.

Na wykresie EUR/PLN widać, że mocne wsparcie to okolice 4,1750 (trzymiesięczna linia trendu wzrostowego), a opór strefa 4,2050-4,2200. Naruszenie któregokolwiek z poziomów może dać mocny impuls trendowy.

Z kolei na USD/PLN widać, że zaczynamy coraz wyraźniej oddalać się od poziomu 3,25, który był naruszony w ubiegłym tygodniu. Linia trendu wzrostowego przebiega w okolicach 3,19. Przy odpowiednim wsparciu z FED dzisiaj wieczorem możemy się do niej zbliżyć jutro, chociaż jej testowanie byłoby możliwe raczej w piątek i to pod warunkiem pozytywnych wyników szkockiego referendum.

Opracował:
Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ