Serwery ASUS ESC4000 G2S zasilają najlepszy superkomputer z listy Green500

Klaster L-CSC wykorzystujący serwery ASUS ESC4000 G2S uplasował się na szczycie światowej listy Green500, która zbiera najbardziej wydajne energetycznie superkomputery. Znajduje się on w niemieckim centrum badawczym GSI, a zbudowany został przy współpracy z Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS). Służy do przeprowadzania symulacji w dziedzinie fizyki teoretycznej z zakresu chromodynamiki kwantowej.

 

Wyposażony w 160 serwerów ASUS ESC4000 G2S, 224 podwójne moduły GPU AMD® FirePro S9150, 112 procesorów Intel® Xeon® E5-2690 v2 i 896 modułów pamięci 16GB 1.35v DDR3-1600, klaster
L-CSC pozwala uzyskać stosunek możliwości do wydajności rzędu 5,27 gigaflopów (5270 megaflopów) na jeden wat. Wyniki te pozwoliły mu zająć pierwsze miejsce rankingu Green500.

Komentując to osiągnięcie, Tom Lin, dyrektor do spraw serwerów w firmie ASUS, powiedział:

– Mamy długą historię związaną z zastosowaniami HPC. Wraz z opublikowaną w listopadzie br. listą Green500 dzięki projektowi GSI, który powstał w oparciu o serwery ASUS ESC4000 G2S, osiągnęliśmy nowy, jeszcze wyższy poziom. Oferujemy naszym klientom rozwiązania zapewniające najwyższe osiągi i nieprzeciętną efektywność energetyczną. Klaster zbudowany przez GSI zapewnia najwyższą wydajność dla zastosowań HPC, a firma ASUS jest dumna z tego, że może być częścią tego projektu.

Dr. Volker Lindenstruth, wykładowca na uniwersytecie Goethego we Frankfurcie, szef departamentu IT w centrum badawczym GSI oraz przewodniczący Frankfurt Institute for Advanced Studies, powiedział:

– Superkomputery są niezbędne do prowadzenia badań w dzisiejszych czasach. Wyzwania, przed jakimi staje nauka, wymagają możliwie najszybszych maszyn, jednocześnie jednak musimy mieć na uwadze pobór mocy i koszty zasilania, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby. Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zajęciu pierwszej pozycji na liście Green500 z nowym superkomputerem L-CSC, który wykorzystuje serwery ASUS ESC4000 G2S z modułami GPU AMD FirePro. Chcielibyśmy podziękować firmom AMD i ASUS za doskonałą współpracę.

Ekstremalna moc obliczeniowa i wydajność

ASUS ESC4000 G2S to ulepszona wersja wielokrotnie nagradzanej rodziny produktów ESC4000 G2.  Platforma oparta jest na dwóch procesorach Intel Xeon E5-2600 v2 i opracowana została z myślą o środowiskach wymagających dużej gęstości serwerów. ESC4000 G2S to serwer ze zoptymalizowanym rozwiązaniem chłodzącym, które jest o 20 proc. wydajniejsze energetycznie, niż poprzednie wersje. Posiada również dziewięć gniazd rozszerzeń PCI Express® 3.0 (PCIe 3.0) x16.

Innowacyjna i przemyślana konstrukcja zapewnia moc obliczeniową o wysokiej gęstości, łatwą skalowalność i wysoką wydajność energetyczną. Dzięki temu serwery ESC4000 G2S to doskonały wybór dla zastosowań HPC w takich dziedzinach jak: nauki medyczne, inżynieria, modelowanie finansowe, wirtualizacja i tworzenie treści cyfrowych. Ich ogólna wydajność jest o 10 proc. wyższa od  poprzednich modelach.

Superkomputery wspierane serwerami firmy ASUS

Firma ASUS współpracowała ściśle z AMD, FIAS i GSI, aby wesprzeć badania naukowe finansowane przez rząd niemiecki. Założone w 1969 r. centrum badawcze GSI jest instytucją naukową zajmującą się badaniem jonów ciężkich i ich zastosowaniem m.in. w terapii leczenia raka.

Klaster obliczeniowy GSI powstał we współpracy z FIAS – instytutem zajmującym się badaniami w dziedzinach fizyki, neurobiologii, nauk przyrodniczych i informatyki. Na superkomputerze zasilanym urządzeniami ASUS ESC4000 G2S polegają naukowcy z całego świata.


KLUCZOWE INFORMACJE

  • Superkomputer zasilany serwerem firmy ASUS zajmuje pierwsze miejsce na prestiżowej liście Green500 – najbardziej wydajnych energetycznie superkomputerów na świecie.
  • Klaster GSI ze 160 serwerami ASUS ESC4000 G2S zapewnia stosunek możliwości do wydajności rzędu 5,27 gigaflopów na wat.
  • Serwery ASUS ESC4000 G2S oferują o 10 proc. szybsze działanie i o 20 proc. większą wydajność energetyczną w porównaniu z poprzednimi modelami.

 

PRZYDATNE LINKI

ASUS ESC4000 G2S: http://www.asus.com/PL/Commercial_Servers_Workstations/ESC4000_G2S