Serinus zakontraktował urządzenie wiertnicze do prac w Rumunii

Serinus Energy podpisał umowę na udostępnienie urządzenia wiertniczego, które zostanie użyte podczas zbliżającego się programu wierceń, obejmującego dwa odwierty na koncesji Satu Mare w północno-zachodniej Rumunii. Prace nad pierwszym rozpoczną się w listopadzie.

Spółka planuje wykonanie dwóch odwiertów w ramach programu prac – Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Przewiduje się, że prace rozpoczną się ok. 8 listopada i potrwają 45 dni, wliczając w to transport urządzeń wiertniczych pomiędzy nimi. Podstawowe cele odwiertów znajdują się na głębokości ok. 1.800-2.000 m. W przypadku powodzenia prac wiertniczych, testy odwiertów odbędą się w I kw. 2015 r.

„Jak wspominaliśmy podczas spotkania z inwestorami, początkowo traktowaliśmy Rumunię jako dodatek do zakupionych w czerwcu zeszłego roku aktywów w Tunezji. Szybko okazało się jednak, że potencjał tych pól może być o wiele wyższy niż przewidywaliśmy. Już wkrótce zaczynamy prace które, mamy nadzieję, potwierdzą nasze przewidywania. To bardzo ekscytujący moment dla Spółki” – powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Koncesja Satu Mare położona jest w północno-zachodniej Rumunii i liczy 765.000 akrów. Serinus, poprzez spółkę zależną, jest właścicielem 60 proc. udziałów operacyjnych. Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń.

Dostawcą sprzętu jest niemiecka spółka Tacrom Drilling SRL. Po remoncie w 2013 r., urządzenie Rig #3 zostało z powodzeniem użyte do wykonania 11 odwiertów o głębokości od 1.300 do 1.800 metrów.