Rynek dostał mocne preteksty do przeceny euro

Plotki opublikowane przez agencję Reuters, która powołując się na źródła, miała podać, że na grudniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego mogłaby zostać rozważona możliwość rozpoczęcia masowego skupu obligacji korporacyjnych, dały rynkowi preteksty na które czekał. Szanse na wdrożenie QE w wersji z papierami rządowymi były znikome, biorąc pod uwagę m.in. szereg aspektów natury prawno-politycznej.

Tutaj natomiast byłoby to znaczne rozszerzenie tego, co już ECB zaczyna robić – czyli skupu listów zastawnych i ABS-ów. Wątpliwości natury politycznej mniej, prawnej pewnie już więcej, ale ECB od jakiegoś czasu stoi pod ścianą i musi zmierzyć się z rosnącą presją rynków, które liczą na to, że drużyna Mario Draghiego nie pozwoli na kolejną odsłonę kryzysu w strefie euro. Trudno ocenić, czy rzeczywiście już w grudniu ECB zdecydowałby się na taki ruch – raczej będzie wola, aby z tym zaczekać, też w celu oceny działań, jakie zostały zapowiedziane w październiku (ABS) – ale ECB może świetnie wykorzystać ten temat do wpływania na oczekiwania rynków, a tym samym kurs euro (chociaż oficjalnie nikt głośno nie mówi, że silna przecena wspólnej waluty jest bardzo na rękę europejskim decydentom).

Dzisiejsze plotki, które pojawiły się około południa wyraźnie zmieniły układ techniczny na głównych parach powiązanych z euro. W przypadku EUR/USD mieliśmy złamanie poziomu 1,2790, co już było sygnałem do anulowania scenariusza ponownych zwyżek w rejon 1,2840-85 i  rozważenia możliwości wykreowania nowej fali spadkowej.

Kolejny ważny rejon (1,2730) został naruszony po południu, częściowo też za sprawą lepszych danych nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (+2,4 proc. m/m we wrześniu). W efekcie kluczowe wsparcie to teraz 1,2660 i dalej 1,2600. Niezależnie od tego, czy po drodze zobaczymy próby korekcyjnego odbicia (silny opór to wspomniane 1,2790) to prawdopodobieństwo  faktu rozpoczęcia kolejnej fali spadkowej jest dość duże. Jeżeli wstępne odczyty PMI w strefie euro, jakie poznamy w czwartek będą słabe, to test wspomnianego rejonu 1,2600-1,2660 będzie możliwy.