Jak rozpocznie się 2017 r. na rynku pracy?

Prognozy dla rynku pracy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczne, choć w deklaracjach przedsiębiorców odczuwane jest spowolnienie gospodarki. 85% firm deklaruje chęć zatrudniania lub stabilizację w dotychczasowej ilości etatów, a dodatnie prognozy odnotowano w 6 z 10 sektorach oraz w 5 z 6 badanych regionach kraju. Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji znalazły się Budownictwo oraz Produkcja przemysłowa. Najsłabszy pozostaje sektor Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi.   

Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup, kwartalnego, globalnego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są umiarkowanie optymistyczni co do planów rekrutacyjnych w I kwartale 2017 r. Mimo zachowania dobrych prognoz, wzrósł odsetek przedsiębiorców niepewnych tego co przyniesie przyszłość. Nie jest to jednak na szczęście znaczący procent. Spośród przebadanych w Polsce firm, 85% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia lub też konsekwencję w utrzymaniu dotychczasowej liczny etatów w nadchodzącym kwartale (12% wzrost, a 73% brak zmian). Redukcję zamierza przeprowadzić 8%, zaś 7% nie podjęła jeszcze decyzji  w kwestii najbliższych planów personalnych. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej pozostaje jednak stabilna i plasuje się na poziomie +9%. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym, wynik utrzymuje się na zbliżonej pozycji.  

–   Umiarkowany optymizm, odnotowywany od ponad roku w prognozach ManpowerGroup dla rynku pracy w Polsce, nie ulega zmianie. Z racji spowolnienia gospodarczego, obserwujemy obecnie większą niepewność i ostrożność pracodawców, co do planów powiększania swoich zespołów w nadchodzącym czasie, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Nie powoduje to jednak znaczącej zmiany dotychczasowej sytuacji i nadal w większości sektorów obserwujemy ciągły popyt na pracowników. Wprawdzie wraz z początkiem nowego roku możemy spodziewać się pewnego spadku ilości dostępnych ofert w niektórych obszarach. Będzie to jednak spowodowane naturalną sezonowością rynku pracy oraz zakończeniem okresu okołoświątecznego. W nowym roku możemy spodziewać się ugruntowania dotychczasowej sytuacji rynku pracownika, który skłania przedsiębiorców do poszukiwania nowych źródeł talentów oraz sięgania po niewykorzystane metody zatrzymywania pracowników w firmach,  –  dodaje Iwona Janas.     

–   Stabilna i korzystna sytuacja na rynku pracy sprzyja powstawaniu nowych etatów, podwyższaniu stawek wynagrodzeń oraz rozwojowi świadczeń pozapłacowych. To zdecydowanie wpływa na pracowników, którzy są coraz bardziej otwarci na zmianę pracy. O ile jednak przedsiębiorcy coraz częściej starają się rozwijać narzędzia przyciągania nowych talentów, o tyle wciąż obszarem do rozwoju pozostaje motywacja i budowanie lojalności dotychczasowych pracowników. Dla kandydata w Polsce nadal najczęstszym i najprostszym sposobem zwiększenia otrzymywanego wynagrodzenia jest zmiana dotychczasowego miejsca pracy. To trend, któremu warto przeciwdziałać, zarówno dla korzyści przedsiębiorców, jak i ich zespołów, wprowadzając istotne zmiany w dotychczasowej polityce personalnej wielu przedsiębiorstw, –  komentuje Iwona Janas.