Rozgrzany rynek nieruchomości. Jakie są koszty wykończenia mieszkania od dewelopera i na co zwrócić uwagę?

W Polsce cały czas utrzymuje się rosnący popyt na mieszkania. Nadal dużą popularnością cieszą się także nieruchomości z rynku pierwotnego w tzw. stanie deweloperskim. Zakup takiego lokalu wiąże się jednak z koniecznością jego wykończenia oraz wyposażenia. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia i na co warto zwrócić szczególną uwagę przy kupnie oraz odbiorze własnego „M”?

Mieszkanie w stanie deweloperskim – na co zwrócić uwagę

Polacy zaniepokojeni rosnącą inflacją, chcąc bezpiecznie ulokować swoje pieniądze w nieruchomościach, bardzo często decydują się na kupno mieszkania od dewelopera. Zazwyczaj mieszkanie w stanie deweloperskim to po prostu nieruchomość, która wymaga wykończenia we własnym zakresie. Ale co dokładnie oznacza ten termin?

– Obecnie mieszkanie lub dom w większości przypadków nabywa się na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji, a więc często nawet jako „dziurę w ziemi”. Tak naprawdę wszystko zależy od zapisów w umowie przyrzeczonej pomiędzy deweloperem a kupującym. Zasadniczo zakładamy, że mieszkanie tego typu powinno posiadać już betonową wylewkę, okna, drzwi wejściowe oraz parapety, choć te ostatnie coraz częściej nie są już standardem. Mieszkanie z rynku pierwotnego powinno mieć podłączone media, a w przypadku nowego budynku do rutynowych należy wykończenie klatki schodowej, przygotowanie drogi dojazdowej czy parkingówwyjaśnia Maciej Dymkowski, prezes zarządu tabelaofert.pl

W opinii ekspertów tabelaofert.pl oraz redNet Dom przed podpisaniem umowy z deweloperem warto sprawdzić jego wiarygodność oraz dokładnie przeanalizować lokalizację planowanej inwestycji. Można tego dokonać m.in. poprzez szczegółowe sprawdzenie w prospekcie informacyjnym przykładów poprzednich ukończonych przedsięwzięć deweloperskich, a także kondycji finansowej dewelopera, co pozwoli ocenić czy firma posiada odpowiednie doświadczenie i zaplecze finansowe do realizacji planowanej inwestycji.

W prospekcie informacyjnym warto zwrócić uwagę na inwestycje, które są przewidziane do realizacji w promieniu 1 kilometra od przedmiotowej nieruchomości, szczególnie takich mogących pogorszyć jakość otoczenia jak np. składowisko lub spalarnia odpadów czy oczyszczalnia ścieków. Należy zweryfikować także konkurencyjne inwestycje, w celu oceny czy przedstawiona oferta mieszkaniowa jest realistyczna i rynkowa dodaje Maciej Dymkowski.

Gdy wybraliśmy oraz kupiliśmy już wymarzone mieszkanie, pojawia się kolejne pytanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym lokalu od dewelopera? Zdaniem ekspertów, niezależnie czy odbiór przeprowadzamy sami czy z fachowcem, powinniśmy starać się zrobić to jak najbardziej wnikliwie, ponieważ drobne szczegóły mogą okazać się kosztowne w przyszłości.

Jest to idealny moment na zgłoszenie deweloperowi wszelkich uwag i nieprawidłowości, jeśli takowe się pojawią. Często zbyt duże emocje towarzyszące wizycie w nowym mieszkaniu stanowią przeszkodę w prawidłowej ocenie stanu deweloperskiego. Do najważniejszych rzeczy, które powinniśmy zweryfikować należą, m.in. ściany – czy są proste oraz nie mają pęknięć, a także okna, ościeżnice i drzwi – czy nie są uszkodzone lub rozbite, nie zacinają się oraz czy są szczelne. Warto sprawdzić także np. grzejniki – czy znajdują się w odpowiednim miejscu, a ich funkcjonowanie nie pozostawia wątpliwości sugeruje Katarzyna Karcz, wiceprezes zarządu redNet Dom, firmy specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu oraz wykańczaniu wnętrz.

Wykończenie mieszkania – co i jak to zrobić?

Doprowadzenie lokalu do stanu “pod klucz” wymaga od nowego właściciela cierpliwości, ale przede wszystkim środków finansowych. Posiadacze własnego „M” borykają się z takimi dylematami jak m.in. to, komu zlecić projekt, jak sprawdzić i zamówić materiały, wybrać ekipę remontową, wyrobić się w określonym czasie czy uniknąć cen podwyżek materiałów już po zleceniu wykończenia wymarzonego wnętrza. Jak powinniśmy zatem zabrać się do wykończenia mieszkania deweloperskiego? Kluczem do tego żeby zrobić to skutecznie będzie dobre zaplanowanie wszystkich działań.

– Powinniśmy wiedzieć, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia. Przed rozpoczęciem prac trzeba dobrze zastanowić się, czy chcemy wprowadzić jakieś modyfikacje w najważniejszych elementach, które potem będzie trudno zmienić, takie jak np.: układ gniazdek czy przeróbki instalacji. Projekt najlepiej jest zlecić fachowcom, którzy doradzą nam ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązania. Na samym początku powinno się wykończyć łazienkę oraz powierzchnie wyłożone płytkami. Docinanie płytek może powodować pylenie i zabrudzenia ścian. Kolejny etap to gruntowanie i malowanie ścian, układanie podłogi, a na samym końcu montaż drzwi i listew przypodłogowych. Na koniec montujemy sprzętu RTV i AGD oraz ustawiamy meble i aranżujemy wnętrzepodpowiada Katarzyna Karcz.

Zadania nie ułatwia fakt, iż często najlepsze firmy wykończeniowe mają wypełnione kalendarze nawet na najbliższe dwa lata. Na większość z nich trzeba poczekać nawet do roku. Nie od dziś wiadomo, że na rynku trudno o dobrą ekipę remontową, a obecnie takowe są wręcz na wagę złota. W ostatnim okresie, coraz większą popularnością cieszą się profesjonalne firmy, które kompleksowo zajmują się realizacją projektu i wykańczaniem wnętrz od A do Z.

Niekwestionowaną wartością dla klienta jest bezpieczeństwo takiej współpracy – klient ma umowę z terminami, gwarancję ceny, „nie biega” za materiałami, ma gwarancję na tę usługę i rekomendację rzetelnego partnera – dodaje ekspert.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego?

Ta kwestia pozostaje w dużym stopniu zależna od indywidualnych preferencji. Pewne jest jednak to, że osoby wykańczające mieszkanie muszą liczyć się z większymi wydatkami na materiały budowlane i wykończeniowe, niż jeszcze w ubiegłym roku. Ceny niektórych materiałów poszły w górę nawet kilkaset procent. Obecnie wykończenie nowego mieszkania wyniesie średnio w przedziale od 1000 tys./ mkw. do nawet 3500 tys./mkw., w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie. Przed rokiem było to średnio ok. 1800 tys./mkw. Zdaniem ekspertów redNet Dom stawki te mogą jednak jeszcze pójść w górę. Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca inflacja w naszym kraju, która wpływa na wysokie ceny towarów, a co za tym idzie również świadczonych usług.