Rodzina, kariera i …rozwój – Citi sprawdza czego chcą kobiety w korporacji

Ciekawe wnioski z badań realizowanych przez Citi w Polsce przy okazji Dnia Kobiet – dla 91% respondentek pierwsze na liście życiowych priorytetów jest posiadanie rodzinny i spędzanie z nią czasu, co zostawia kolejne kategorie daleko w tyle. Druga pod względem wskazań była kariera, którą wybrało 49% respondentek, a podium zamyka rozwój nowych pasji i zainteresowań, wskazywany przez 40% uczestniczek badania. Kariera jest istotniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn (49% vs 40%). Natomiast rozwijanie pasji to w zasadzie męska domena (60% vs 42%) – wynika z drugiej edycji wewnętrznych badań realizowanych w banku Citi Handlowy i centrum usług wspólnych Citi w Polsce, które pozwalają poznać zapatrywania pracowników korporacji na to co kobiece i męskie.

Spędzanie czasu z rodziną – numerem jeden dla kobiet i mężczyzn

Jeżeli chodzi o najważniejsze aspekty życia to zarówno kobiety, jak i mężczyźni są zgodni, że spędzanie czasu z rodziną jest ich głównym priorytetem – odpowiada tak 91% kobiet i 83% mężczyzn. Ciekawe różnice pojawiają się na kolejnych miejscach – w przypadku mężczyzn, rozwijanie nowych pasji i zainteresowań jest zaraz po rodzinie (60% vs 42% dla kobiet). Z kolei kobiety na drugim miejscu stawiają karierę zawodową (49% vs 40% u mężczyzn). Jest to zdecydowanie zaskujący i niestereotypowy wniosek – dla porównania, wg badań realizowanych przez Dom Badawczy Maison i Garden of Words na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie praca postrzegana jest w równej mierze jako źródło spełnienia i uciążliwość – aż 81% respondentek uważa, że w dzisiejszych czasach kobiety muszą pracować, nawet gdyby wolały zajmować się domem i dziećmi.

Priorytety życiowe – status majątkowy ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet

Chociaż dla mężczyzn kariera zawodowa jest na 3 miejscu w strukturze wartości, to jednak chętniej niż kobiety deklarują chęć osiągnięcia wysokiego statusu majątkowego (29% vs 18% u kobiet). Kobiety z kolei bardziej cenią sobie prowadzenie życia towarzyskiego (32% vs 26% u mężczyzn).

Ta prawidłowość – element materialny u męskich respondentów oraz cechy społeczne u kobiet – widoczne są w kolejnych pytaniach. Pierwiastek ludzki, czyli istotność relacji wraca u kobiecych respondentek w odpowiedzi na pytanie za co cenią pracę – miłą atmosferę/ dobre stosunki z współpracownikami wskazuje 54% kobiet (przy 42% mężczyzn). Mężczyźni doceniają w pracy możliwość posiadania wysokiej pensji – tak odpowiedziało aż 70% respondentów, a 56% respondentek.

Neutralne płciowo, czyli tak samo ważne dla wszystkich badanych są w pracy są jej warunki, tj: możliwość pracy zdalnej, elastyczność godzin, benefity etc. Wskazuje je 70% uczestników ankiety.

Zgodność występuje też w podejściu do spędzania czasu z rodziną – 83% badanych uważa, że ten element jest ich głównym życiowym priorytetem. Na potwierdzenie aż 72% respondentów w wolnym czasie zajmuje się dziećmi lub wnukami. Co ciekawe korzystanie z Internetu (68%), które zajmuje drugą pozycję w sposobach spędzania wolnego czasu, wyprzedza czytanie książek (46%) czy oglądanie telewizji (41%).

Podział obowiązków domowych? Kobiety są z niego mniej zadowolone niż mężczyźni

W tegorocznej edycji nastąpił spadek w podejściu do dzielenia się obowiązkami domowymi – 84% osób deklaruje, że dzieli się nimi z partnerem/partnerką w porównaniu z 91% wskazań w 2016. Zdanie w tej kwestii jest zależne od płci – mężczyzni są akurat bardziej przekonani, że ten podział ma miejsce (88% vs 82% u kobiet). Tak jak w ubiegłym roku, potwierdzony został rozdzwięk w zakresie równego podziału obowiązków. Niemal co druga biorąca udział w badaniu kobieta (48%) sądzi, że podział jest nierówny. To zdanie podziela jedynie 33% mężczyzn.

Jeżeli chodzi o czas wolny, na wyróżnienie zasługuje fakt, że kobiety deklarują aż o 5h mniej wolnego czasu w tygodniu od mężczyzn (19h vs 24h u mężczyn). Typowa respondentka w czasie wolnym zajmuje się dziećmi (74% vs 69% mężczyni), a mężczyzna korzysta wtedy z internetu (70% vs 66% u kobiet).

Badanie, w którym wzięło udział 776 osób jest elementem kampanii wizerunkowej z udziałem prawdziwych pracownic Citi. Osią kampanii jest różnorodność, której elementy znajdziemy w historiach bohaterek na dedykowanej www.dzialamzpasja.ploraz w konkursie #dzialamzpasja na Facebooku nagradzającym i promującym odmienne pomysły na samorealizację:https://www.facebook.com/events/844443735719694/

Kampania startuje 6 marca i potrwa do 10 marca.Obecna kampania Citi Handlowy i Citi Service Center z okazji Dnia Kobiet to już trzecia edycja zapoczątkowanej w 2015 roku akcji. Za kreację odpowiada agencja Craft Worldwide Sp. Z o.o. , a media (m.in. gazeta.pl, onet.pl) zakupił dom mediowy Mediavest.