Rekord Guinnessa nieoficjalnie pobity – Nordic Walking uprawiało aż 1565 osób

Fot. RAFAKO S.A.

30 sierpnia w Szymocicach ustanowiono nowy, jeszcze nieoficjalny Rekord Guinnessa w liczbie osób uczestniczących jednocześnie w zawodach Nordic Walking! Wspólnie maszerowało 1565 osób. To o 539 osób więcej niż wynosi rekord ustanowiony w 2008 r. w Szwecji. Fenomenalny wynik musi zostać jeszcze zweryfikowany przez Biuro Księgi Rekordów Guinnessa w Londynie.

Rekord_Guinnessa_pobity Rekord_Guinnessa_pobity_1 Rekord_Guinnessa_pobity_2 Rekord_Guinnessa_pobity_3 Rekord_Guinnessa_pobity_4 Rekord_Guinnessa_pobity_5 Rekord_Guinnessa_pobity_6 Rekord_Guinnessa_pobity_7 Rekord_Guinnessa_pobity_8 Rekord_Guinnessa_pobity_9 Rekord_Guinnessa_pobity_10 Rekord_Guinnessa_pobity_11 Rekord_Guinnessa_pobity_12 Rekord_Guinnessa_pobity_13 Rekord_Guinnessa_pobity_14 Rekord_Guinnessa_pobity_15
 
Wydarzenie miało miejsce 30 sierpnia w Szymocicach (woj. śląskie, pow. raciborski). Łącznie 1565 osób maszerowało z kijkami (wśród nich było 954 kobiet i 611 mężczyzn), tym samym ustanowiony został nowy, jeszcze nieoficjalny Rekord Guinnessa w liczbie osób uczestniczących jednocześnie w zawodach Nordic Walking.

Organizatorzy wydarzenia czekają jeszcze na weryfikację wydarzenia przez Biuro Księgi Rekordów Guinnessa w Londynie. Wynik uzyskany w Szymocicach jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego rekordu – 8 lat temu w Szwecji z kijkami maszerowało 1026 osób.
Zawodnicy przemierzyli trasę o długości ok. 3,5 km, którą poprowadzono duktami rudzkich lasów. W próbie udział wzięły osoby w różnym wieku. W przedsięwzięciu uczestniczyli miłośnicy Nordic Walking z całej Polski, jak również zagraniczni goście. Wśród zawodników nie zabrakło także sportowców wyczynowych, m.in. Ewy Bugdoł – pięciokrotnej mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie długim, a także bokserów zespołu RAFAKO Hussars Poland wraz z trenerem drużyny.

Z kijkami maszerowali również m.in. Prezes Fundacji PBG Małgorzata Wiśniewska, Prezes RAFAKO Paweł Mortas, wiceprezesi firmy Krzysztof Burek i Jarosław Dusiło, Prezydent Raciborza Mirosław Lenk, oraz radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Lewandowska.
Pierwsi zawodnicy pojawili się na mecie już nieco ponad 25 minut od startu. W rekordzie nie chodziło jednak o czas, czy pozycję, ale liczbę osób jednocześnie startujących w zawodach Nordic Walking. Główny cel, pobicie uzyskanego w Szwecji wyniku, udało się osiągnąć i to w fantastycznym stylu!
Organizatorem próby była firma RAFAKO S.A. z Raciborza. Wydarzenie uświetniło jubileusz 65-lecia raciborskiego przedsiębiorstwa.
Jestem pozytywnie zbudowany odpowiedzią całego regionu na naszą inicjatywę. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się nie tylko RAFAKO, swój wkład w to wydarzenie miało bardzo dużo osób i instytucji, jak również władze lokalne. Wspólnym uprawianiem Nordic Walking chcieliśmy uczcić jubileusz istnienia RAFAKO. Zależało nam, aby wszyscy chętni mogli współuczestniczyć w naszym święcie – podkreśla Piotr Karaś, Dyrektor Marketingu w RAFAKO S.A.

Oficjalnym partnerem próby bicia rekordu była Gmina Nędza (powiat raciborski). Przedsięwzięcie miało profesjonalną oprawę. Rozgrzewkę poprowadził Paweł Mitura-Zielonka, Instruktor Polskiej oraz Międzynarodowej Federacji Nordic Walking.

Wrażenia uczestników:
Trasa była fantastyczna, malownicza, doskonale przygotowana, ale trochę za krótka. Nordic Walking uprawiam od 7 lat, pokonuję jednorazowo od 5 do 10 km. Najczęściej wraz z mężem chodzimy w zorganizowanej grupie, ale najbardziej lubię samotne spacery – powiedziała Małgorzata Wiśniewska, prezes Fundacji PBG.
Od jakiegoś czasu chodzimy z kijkami rekreacyjnie. Dziś przyszłyśmy zintegrować się z innymi miłośnikami Nordic Walking, dobrze się pobawić, ale przede wszystkim pobić Rekord Guinnessa

powiedziała przed startem Aurelia Krybus, która w wydarzeniu uczestniczyła wraz z córką Agnieszką.

 

Chodzimy z mamą i jej koleżanką regularnie po Ocicach (dzielnicy Raciborza – przyp. redakcja) Dziś jesteśmy tutaj przede wszystkim dla wspaniałej zabawy oraz po to, aby wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę jak pobicie Rekordu Guinnessa – mówiła z kolei przed startem Anita Gbur. – Jestem tutaj również po to, aby uczcić ponad 20- letnią pracę mojego męża – dodawała jej mama Sylwia.
Wspaniały sport, lekki i przyjemny. Jest nam bardzo miło, że pobijając Rekord Guinnessa możemy uczcić 65-lecie RAFAKO, naszego tytularnego sponsora. Marsz z kijkami bardzo mi się podoba i z pewnością będę go powtarzał w wolnych chwilach – powiedział na mecie Jerzy Baraniecki, trener drużyny RAFAKO Hussars Poland
Łatwiej jest założyć rękawice bokserskie, niż zmontować kijki, ale sam marsz bardzo mi się podobał – przyznał Tomasz Jabłoński, kapitan RAFAKO Hussars Poland.

Wspaniała inicjatywa i sposób na świętowanie 65-lecia RAFAKO. Trasa była łatwa i przyjemna, w otoczeniu przyrody, czyli taka jak lubię najbardziej. Czuję tylko lekki niedosyt, bo była zbyt krótka – mówiła z kolei Ewa Bugdoł, pięciokrotna Mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie długim.

 

Regularnie chodzimy z kijkami, pokonujemy jednorazowo ok. 20 km. Dzisiejszy marsz był bardzo przyjemny i wspaniale zorganizowany. Rudzki las będziemy przemierzać częściej – deklarowali zgodnie Gabriela i Norbert Lejeune, pracownicy RAFAKO.

Trzy razy w tygodniu uprawiamy Nordic Walking, ponadto pływamy, uprawiamy aerobik. Lubimy aktywnie spędzać czas. Dziś już zaliczyłyśmy dziś jeden marsz w Adamowicach. Ale przebycie trasy, pokonując Rekord Guinnessa, to dla nas zaszczyt – powiedziała pani Róża w imieniu blisko 30-osobowej grupy z Rydułtów.