Razem, a nie przeciw sobie, czyli jak swój region promują mazurskie samorządy

Ostatnie cztery lata pokazują, że stosunek jednostek samorządu terytorialnego do promocji regionalnej ewoluuje w zaskakującym tempie. Wyraźnie zmienia się podejście zarówno pracowników samorządowych, jak i samych decydentów. Pomimo rosnącej popularności działań promocyjnych, rzadkością jest, aby samorządy współpracowały w ramach promocji całego regionu. Przykładem takiej nietypowej inicjatywy jest kampania „7 Cudów Mazur”, będąca wspólnym dziełem największych miast mazurskich.

Nietypowa forma współpracy

„Marketingowa Strategia Polski w Sektorze Turystyki na lata 2012-2020” wspomina o niebezpiecznym zjawisku „kanibalizacji”, czyli walki podmiotów samorządowych o turystów. Autorzy dokumentu słusznie podkreślają negatywne skutki prowadzenia tego typu działań. Niepomiernie bardziej efektywne okazuje się podejście opierające się na ich „komplementarności”. Wzajemne uzupełnianie się, nawet za cenę zrezygnowania z niektórych elementów promocyjnych, okazuje się być skuteczniejsze z punktu atrakcyjności ogółu. Projektów tego typu jest jednak w dalszym ciągu niewiele. Wbrew „kanibalistycznej” regule postanowiły postąpić najaktywniejsze miasta regionu Wielkich Jezior Mazurskich, tworząc w roku 2013 kampanię promocyjną „7 Cudów Mazur”. Autorami tegorocznej, II edycji są samorządy Węgorzewa, Giżycka, Mrągowa, Mikołajek, Rucianego-Nidy oraz Rynu.

„Bezpośrednim bodźcem do nawiązania współpracy w roku 2013 była dla nas pustka, która pozostała po głośnej kampanii „Mazury Cud Natury”. Nie ulega wątpliwości, że była to jak dotąd jedna z najgłośniejszych i najefektywniejszych kampanii promocji regionalnej na polskim rynku. Gdy w roku 2011 dobiegła ona końca, uświadomiliśmy sobie, że konieczna jest kontynuacja. Dlatego też, postanowiliśmy wraz z partnerami z sąsiednich samorządów wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć współpracę na rzecz wspólnej promocji Wielkich Jezior Mazurskich” – podkreśla burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski.