Qumak zmodernizuje siedem lotnisk w całej Polsce

24,4 mln zł brutto otrzyma Qumak za wdrożenie systemu osłony meteorologicznej „AWOS” na siedmiu polskich lotniskach oraz sytemu „Ice-alert” na pięciu z nich.

 

Qumak S.A. podpisał właśnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej umowę wartą 24,4 mln zł brutto. Jej zakres obejmuje zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Airport Weather Information System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. W ramach tego samego zlecenia spółka wdroży również w Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i Szczecinie system monitorowania stanu nawierzchni drogi startowej, czyli tzw. „Ice-alert”.

Po zainstalowaniu AWOS-y będą mierzyć m.in. temperaturę, ciśnienie, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, wysokość podstawy chmur oraz widzialność wzdłuż drogi startowej. Tego typu rozwiązania znacznie ograniczają ryzyko wypadku podczas lądowania i są niezbędne, aby port lotniczy mógł otrzymać wyższą kategorię bezpieczeństwa (CAT II). Podobną rolę odgrywają systemy „Ice-alert”, których zadaniem jest prognozowanie i monitorowanie stanu nawierzchni drogi startowej oraz ostrzeganie o jej oblodzeniu. Dzięki temu służby lotniska wiedzą, kiedy i jakie miejsce pasa należy odlodzić.

 

Podpisana umowa to kolejny etap budowania coraz silniejszej pozycji Qumaka na rynku infrastruktury lotniczej. Jest to dla nas obecnie jeden z priorytetowych kierunków rozwoju. Liczymy, że dzięki powołaniu spółki zależnej Skylar, wyspecjalizowanej w tym obszarze, już wkrótce Grupa Qumak będzie jednym z największych graczy na tym rynku – mówi Paweł Jaguś, prezes Qumak S.A.

 

Za realizację zadań związanych z pracami projektowo-inżynieryjnymi będzie odpowiadał zespół inżynierów i ekspertów ze spółki Skylar, a integracją i zarządzaniem projektem będzie zajmował się Qumak S.A.

 

Kontrakt z IMGiW będzie zrealizowany najpóźniej do końca lutego 2016 roku.

 

Jak dotychczas Qumak wśród wykonanych zleceń z zakresu infrastruktury lotniczej ma na swoim koncie m.in. przebudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka oraz na lotniskach w Katowicach i podwarszawskim Modlinie, gdzie dodatkowo wdrożył instalacje teletechniczne i elektryczne. Firma zrealizowała terminal pasażerski w Porcie Lotniczym Lublin, wdrożyła system bagażowy BHS oraz opracowała projekty wykonawcze instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

 

W trakcie realizacji jest m.in. kompleksowy system transportu i kontroli bagażu rejestrowanego (BHS) na krakowskim lotnisku w Balicach oraz przebudowa BHS na Lotnisku Chopina w Warszawie – Terminal 1, dostosowująca go do już istniejącego systemu na terminalu drugim.

Aktualnie na lotnisku im. L. Wałęsy w Gdańsku Qumak modernizuje oświetlenie nawigacyjne, by dostosować je do wymogów CAT II. W ramach tego kontraktu spółka wykona też system Ice-alert. Natomiast system AWOS powstanie na lotnisku już na zlecenie IMGW.

 

Kontrakty z zakresu infrastruktury lotniczej w backlogu Qumak S.A. na lata 2014-15 warte są obecnie około 160 mln zł.