Qumak S.A. za prawie 60 mln zł zmodernizuje drogę startową w Gdańsku

59,2 mln zł netto otrzyma Qumak za prace związane z podniesieniem standardów bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Będą one realizowane w III etapach od października 2014 do czerwca 2015 roku

Gdański port lotniczy wybrał ofertę Qumak S.A na modernizację drogi startowej, która ma doprowadzić do wdrożenia drugiej kategorii (CAT II), w jakiej będzie działać lotnisko. W efekcie samoloty korzystające z lotniska będą mogły dużo bezpieczniej lądować w trudnych warunkach atmosferycznych i przy znacznie ograniczonej widoczności.

Qumak, wiodący polski integrator technologiczny, będzie odpowiedzialny między innymi za wykonanie energooszczędnego specjalistycznego oświetlenia nawigacyjnego, z zastosowaniem inteligentnej technologii niskoprądowej oraz modernizację istniejącego systemu energetycznego na lotnisku. W zakres zlecenia wchodzą jednocześnie prace związane z modernizacją nawierzchni drogi startowej i podniesieniem jej nośności, które zostaną wykonane przez wyspecjalizowanego podwykonawcę spółki. Realizacja projektu będzie tak zorganizowana, by lotnisko mogło funkcjonować bez zakłóceń. Zgodnie z planem, roboty potrwają do czerwca przyszłego roku.

Linia biznesowa związana z infrastrukturą lotniczą to nowy segment naszej działalności, który rozwijamy zgodnie z przyjętą w zeszłym roku strategią na lata 2013-16. Mimo że działamy na tym rynku od kilku lat, już teraz odnotowujemy wiele sukcesów. Warto chociażby zauważyć, że udział infrastruktury lotniczej w naszej strukturze sprzedaży w pierwszym półroczu tego roku sięgnął 14 proc., czyli ponad 40 mln zł – podkreśla Paweł Jaguś, prezes Qumak S.A. – Jest to obecnie dla nas jeden z kluczowych obszarów rozwoju, z którym wiążemy ambitne plany – dodaje.

Qumak ma już na swoim koncie przebudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka oraz na lotniskach w Katowicach i podwarszawskim Modlinie, gdzie dodatkowo dostarczył instalacje teletechniczne i elektryczne. Dla Portu Lotniczego Lublin w Świdniku firma zrealizowała terminal pasażerski, wdrożyła system bagażowy BHS oraz opracowała projekty wykonawcze instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Obecnie spółka tworzy m.in. kompleksowy system transportu i kontroli bagażu rejestrowanego (BHS) na krakowskim lotnisku w Balicach oraz wykonuje przebudowę systemu BHS na Lotnisku Chopina w Warszawie – Terminal 1, dostosowując go do już istniejącego systemu na terminalu drugim.

W backlogu na lata 2014-15 zlecenia z zakresu infrastruktury lotniczej warte są już około 120 mln zł.