Przyłącz się do Świątecznej Zbiórki Żywności

Blisko 200 sklepów, 32 miasta i ponad 6 tys. wolontariuszy – tak w największym skrócie opisać można tegoroczną Świąteczną Zbiórkę Żywności w Warszawie i okolicznych powiatach. Żywność trafi do podopiecznych organizacji charytatywnych, które wspierają najuboższych. Zbiórka odbędzie się w weekend, 28-30 listopada, w godz. 9.00 – 21.00. W zeszłym roku zebrano 118 ton produktów.

Mieszkańcy już po raz osiemnasty będą mogli przekazać zakupioną żywność do specjalnie przygotowanych koszy.Najbardziej potrzebne są: cukier, olej, konserwy, dżemy, dania gotowe, słodycze. Zebrane produkty trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie zostaną posortowane i zważone. Pomoc dotrze m.in. do osób samotnie wychowujących dzieci, rodzin wielodzietnych, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, którzy żyją w skrajnym ubóstwie.

Zachęcam wszystkich warszawiaków, aby tak jak co roku, przyłączyli się do tej akcji. Ze wsparcia naszych ośrodków pomocy społecznej korzysta 15 tysięcy najuboższych rodzin. Potrzebujących ciągle jest wielu – powiedziała Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent Warszawy.

Stary polski zwyczaj mówi, aby przy wigilijnym stole zostawić jedno wolne miejsce. Biorąc udział w takich przedsięwzięciach jak Świąteczna ZbiórkaŻywności, kultywujemy tę dawną, piękną tradycję – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W stolicy żywność będzie można przekazać w 34 największych hipermarketach. W okolicach Warszawy zbiórka zostanie przeprowadzona w 160 sklepach m.in. w: Józefowie, Otwocku, Górze Kalwarii, Piasecznie, Pruszkowie, Piastowie, Nadarzynie, Jankach, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Markach, Wyszkowie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej i Kadzidle.

 

Akcję, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia, można również wspomóc przez:

  • Internetową Zbiórkę Żywności,
  • Sms o treści POMAGAM na numer 75365 – do 31 grudnia wspierając działalność Banków Żywności (koszt 5,00 zł z VAT).

Honorowy patronat nad tegoroczną Świąteczną Zbiórką Żywności objęli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz.

 

Świąteczna Zbiórka Żywności jest akcją ogólnopolską, prowadzoną przez 32 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. W ubiegłym roku w ramach kampanii w całej Polsce zebrano ponad 800 ton żywności, co pozwoliło na wsparcie 260 tys. osób ubogich. W stolicy i okolicach zbiórkę prowadzi Bank Żywności SOS w Warszawie. W województwie mazowieckim zbiórkę organizują też Banki Żywności w Radomiu, Siedlcach, Płocku i Ciechanowie.