Polskie firmy technologicznie innowacyjne

W 15. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazły się 22 spółki z Polski (we wszystkich kategoriach). Pozycja lidera zestawienia głównego Technology Fast 50 przypadła węgierskiej spółce Szallas.hu, drugie – polskiej firmie Comperia.pl, a trzecie High Tech Engineering Center z Serbii. Przychody najszybciej rosną spółkom z sektora oprogramowania. Dynamika wzrostu przychodów laureatów wyniosła w 2013 roku 698 proc. i była wyższa niż rok wcześniej, a to oznacza, że firmy technologicznie innowacyjne coraz lepiej radzą sobie ze skutkami spowolnienia gospodarczego.

W zestawieniu uplasowały się 22 firmy z Polski. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars” i dwie w podkategorii „Wielka Piątka – Big 5”.*

W tegorocznej edycji rodzime spółki stanowią 34 proc. głównego zestawienia rankingu, w ubiegłym roku było to 45 proc. Na drugim miejscu są Węgry, które w rankingu głównym mają dziesięciu swoich przedstawicieli. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Rumunii z sześcioma firmami. Poza tym swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Czech (3), Litwy (3) i Serbii (2), Bułgarii (1) i Estonii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2013 roku uzyskały firmy z Czech z wynikiem 37,6 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się rumuńskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 14 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 8 mln euro uplasowały się polscy laureaci.

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50” została węgierska spółka Szallas.hu, która w tym roku zadebiutowała w zestawieniu. Firma zajmuje się internetową sprzedażą miejsc hotelowych. Na drugim miejscu znalazła się porównywarka finansowa Comperia.pl, której siedziba mieści się w Warszawie. Rok temu spółka zajmowała czwarte miejsce. Trzecie miejsce należy także do debiutanta: spółki High Tech Engineering Center z Serbii. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru oraz ITMAGINATION. „Utrzymanie tak dobrego tempa wzrostu przychodów to przede wszystkim zasługa naszej silnej specjalizacji, orientacji na potrzeby klientów i innowacyjności. Stale inwestujemy w rozwój firmy – co roku zyski przeznaczamy na dalsze inwestycje, wzrost zatrudnienia, rozwój nowych obszarów biznesowych, jak np. outsourcing kompetencji, rozwiązania Corporate Performance Management (Tagetik) czy ekspansję nowych rynków” – mówi Daniel Arak, Business Development Director i współzałożyciel ITMAGINATION.

Kategoria „Technology Fast 50”: pierwsza 10-tka oraz polscy laureaci

W głównym zestawieniu znalazło się aż 26 nowych firm, 10 awansowało, a 14 spadło. „To pokazuje jak szybko rynek firm technologicznie innowacyjnych ulega dynamicznym zmianom. W tym roku aby stać się jednym z laureatów trzeba było osiągnąć dynamikę przychodów ponad 300 proc.**  a w poprzedniej edycji wystarczył poziom 230 proc. Konkurencja między firmami była większa a oznacza to, że firmy szybciej rosły. Z kolei badanie, które przeprowadziliśmy wśród prezesów spółek pokazuje wyraźnie, że siłą napędową, która pozwala osiągać tak spektakularne wyniki jest innowacyjność” – wyjaśnia Adam Chróścielewski, Partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider konkursu w Europie Środkowej.

Przychody wszystkich 50-ciu firm, laureatów kategorii głównej, wyniosły w 2013 roku 386 mln euro. Ich średni wzrost wyniósł w ubiegłym roku 698 proc. (przychody 2009 versus 2013 rok). Był to wynik wyższy od osiągniętego rok wcześniej tj. 671 proc. „W ubiegłym roku innowacyjne firmy technologiczne, podobnie jak cały biznes, wciąż walczyły ze spowolnieniem gospodarczym. Jednak już udało im się poprawić swoje wyniki w porównaniu do roku 2012, a ci którzy znaleźli się w rankingu wyszli z kryzysu obronną ręką. Nadal jest im jednak daleko do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty laureatów sięgały ponad tysiąc procent” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte, Lider konkursu w Polsce. Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 739 proc.

Skąd pochodzą polscy zwycięzcy?

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (9) ma stolica, czterech Poznań, trzech Wrocław, dwóch Gliwice i po jednym: Ruda Śląska, Rzeszów, Szczecin i Białystok.

Które sektory dominują?

Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 52 proc. wszystkich spółek, pomimo spadku o 6 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją programu. Łączny przychód firm z tego sektora wyniósł 141,1 mln euro w kategorii głównej. Powoli tradycją staje się także zmniejszająca się liczba spółek internetowych, których odsetek zmalał z 27 do 24 proc., ale ich łączny przychód wyniósł aż 152,2 mln euro.

Informacje o rankingu:

Ranking skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”.

Firmy same bezpłatnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte opierają się na podanych przez nich danych finansowych.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:

  • spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych,
  • posiada siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej uczestniczących w programie (Albania, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja).

Partnerzy Honorowi:

  • Minister Gospodarki RP,
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji,
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zwycięzcy środkowoeuropejskiego konkursu „Technology Fast 50 CE” automatycznie zostają zgłoszeni do ogólnoeuropejskiego „Technology Fast 500 EMEA”, który zostanie opublikowany pod koniec listopada br.

* Jedna spółka jest dwukrotnym laureatem (kategoria główna oraz podkategoria „Wielka Piątka”).
**  Firma zamykająca ranking osiągnęła wzrost przychodów na poziomie 314 proc. (przychody 2009 r. versus rok 2013).

Data ostatniej aktualizacji:  16.10.2014