Kto w Polsce uprawia sporty ekstremalne?

Fot. prezentmarzen.com

Aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Coraz więcej Polaków poszukując mocnych wrażeń, próbuje sportów ekstremalnych. Kim są Ci ryzykanci, postanowił sprawdzić serwis prezent marzeń realizując sondę wśród swoich Klientów.

Miłośników sportów ekstremalnych w Polsce przybywa z roku na rok, potwierdzają to dane firmy Emotivo, właściciela marki prezent marzeń oraz go-racing. Jak wynika z badań tej grupy, są to ludzie niezwykle chłonni na przyrost adrenaliny i uwielbiają mocne wrażenia. Co więcej potrafią wykorzystać strach do tego, by podwyższyć poziom swojego pobudzenia, dzięki któremu osiągają stan euforii. Dla miłośników sportów ekstremalnych ryzyko jest niezbędnym elementem do osiągnięcia szczęścia.

Moda na sporty ekstremalne, których uprawianie wydaje się, iż ze zdrowiem nie mają nic wspólnego dotarła do Polski z Zachodu. W postrzeganiu społecznym sporty ekstremalne są zbędnym ryzykiem, balansowaniem na granicy ludzkiej wytrzymałości. Mimo to dyscyplin sportów ekstremalnych wciąż przybywa i z roku na rok rośnie liczba poszukiwaczy mocnych wrażeń. Z sondy przeprowadzonej przez serwis prezentmarzen.com wynika, że aż 84% Polaków uprawia w ogóle sport, z tego 36% regularnie. Większość Polaków, bo aż 70% robi to dla zdrowia, 61% dla przyjemności, a 47% dla lepszego samopoczucia, żeby odreagować stres i być w dobrej formie, jak potwierdzają wyniki badania „Aktywność fizyczna Polaków” zrealizowanego przez CBOS.

Rosnąca świadomość potrzeby aktywności ruchowej do zachowania dobrej formy powoduje, że Polacy chętniej uprawiają różne dyscypliny sportu. Zdecydowanie najbardziej popularna jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2013 roku jest jazda na rowerze (51%), a na drugim miejscu pływanie (28%). Inne stosunkowo popularne formy rekreacji to: bieganie (18%) i turystyka piesza (16%).

Obok obarczonych niskim ryzykiem różnych form standardowej aktywności fizycznej rośnie w Polsce również popularność sportów ekstremalnych. Jak wynika z danych serwisu prezentmarzen.com w okresie ostatnich 6 miesięcy br. wzrosła o ponad 30% ilość usług związanych z realizacją sportów ekstremalnych. Wśród miłośników mocnych doznań dominują 3 kategorie dyscyplin: za kierownicą (32 %), w powietrzu (24%) oraz w wodzie (18%). Z niestandardowych propozycji aktywności fizycznej, czyli głównie z różnych form sportów ekstremalnych korzystają głównie ludzie młodzi i wykształceni. Jak pokazują wyniki sondy: 43% stanowią osoby w wieku 25 – 34 lat, a 31% poniżej 24 roku życia. Na trzeciej pozycji – 17% respondentów klasyfikują się osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Tylko 7% badanych jest powyżej 45 roku życia, a 2 % w wieku powyżej 55 lat. Wykształcenia wyższe posiada, aż 64% ankietowanych, a średnie 25%.

Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z doznawaniem wielkich emocji i pokonywaniem ograniczeń psychicznych. Chęć doświadczenia czegoś niezwykłego i towarzysząca temu adrenalina sprawiają, że np. skok na bungee, lot paralotnią czy off road rajdowy jest dla wielu ludzi nie lada przeżyciem, a często również spełnieniem marzeń –  komentuje Kornel Piesio, PR Manager serwisu prezentmarzen.com

Sporty ekstremalne to dla „poszukiwaczy doznań” wielka przygoda, wyzwanie oraz możliwość lepszego poznania samego siebie. Ekstremalne przeżycia wiążą się z wydzielaniem w organizmie dużych ilości adrenaliny. Hormon ten, produkowany przez gruczoł nadnerczy, uruchamia w ludzkim organizmie szereg reakcji fizjologicznych. W sytuacjach zagrożenia mają one zmobilizować wszystkie dostępne siły, by przygotować nas do podjęcia walki lub ucieczki. Im dostarczymy organizmowi silniejszego bodźca – tym silniejsza będzie reakcja hormonalna, która wprowadza nasze ciało i umysł w rodzaj ekscytującego upojenia, mocnej euforii.

Taki zastrzyk energii i doznania nowych, mocnych wrażeń skłania do spróbowanie sportów ekstremalnych w Polsce coraz więcej osób.