Czy Polki są otwarte na zmiany? – podsumowanie warsztatów Odważ się na zmiany

Już niemal tysiąc osób 50+ wzięło udział w cyklu motywacyjnych warsztatów realizowanych w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany!”. Ostatnie spotkania odbyły się w Dąbrowie Górniczej, Zgierzu oraz Makowie Mazowieckim i spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Frekwencja na warsztatach potwierdza wyniki przeprowadzonego badania  „Polko, odważ się na zmiany” – Polki 50+ są otwarte na zmiany, świadome, ciekawe świata, gotowe na „rozsądne szaleństwa”.

Kampania opiera się na badaniu społecznym, którego wyniki świetnie pokazują, że kobiety po pięćdziesiątce są na zmiany bardzo otwarte – trzeba je tylko do tych zmian odrobinę zainspirować. To bardzo różne zmiany – czasem niewielkie, jak zmiana wyglądu, podjęcie aktywności sportowej, a czasem większe – jak zmiana zawodu, nauka, czy podróżowanie. Dlatego od ubiegłego roku organizatorzy w całej Polsce prowadzą spotkania motywacyjne skierowane do kobiet 50+. Wydarzenia organizowane były w kilku miastach Polski przy współpracy z Fundacją Zaczyn – ogólnopolską organizacją aktywizującą seniorów oraz lokalnymi Uniwersytetami III Wieku. W programie każdego ze spotkań pojawiły się inspirujące prelekcje osób, które po 50 roku życia odważyły się na niezwykłe zmiany w swoim życiu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać historii m.in. DJ Wiki czy prof. Jana Śleżyńskiego, którzy opowiadali o swojej aktywności i wyzwaniach, jakie podejmują na co dzień, nie zważając na metrykę. O swoim niezwykłym życiu opowiedziały również Pani Renata Michalska-Ważyńska i Grażyna Berner, które sporo po 50tce zdecydowały się na zupełnie nową drogę zawodową, podjęły pracę w roli opiekuna osób starszych i w dojrzałym wieku zaczęły m.in. naukę języka obcego. Wszystkie spotkania kończyły się potańcówką z DJ Wiką.

„Na co dzień pracujemy z kobietami, które cały czas udowadniają nam jak otwarte na zmiany i nowe wyzwania są Polki po 50tce. Na organizację warsztatów zdecydowaliśmy się ponieważ bardzo kibicujemy wszystkim, którzy niezależnie od wieku chcą się rozwijać, uczyć, podróżować, zmieniać życie swoje i bliskich. Właśnie takie są często historie Pań, które rozpoczynają u nas pracę w roli opiekunek. To kobiety, które zmieniają zawód po 50tce, podnoszą kwalifikacje, uczą się obcego języka, wyjeżdżają do innego kraju, poznając zupełnie nowe możliwości” – mówi Agnieszka Niedziela, Promedica24. 

Kobiety po pięćdziesiątym roku życia są najbardziej otwarte na podróże i zwiedzanie świata (82%) oraz samodzielne wakacje (61%).  Co ciekawe, kobiety w każdym wieku są otwarte na zmiany, szczególnie w sferze zawodowej. Chciałyby podnosić swoje umiejętności i rozwijać kompetencje zawodowe. Jednym z obszarów, które kobiety niezależnie od wieku chciałyby zmienić w swoim życiu jest edukacja: zdobywanie wykształcenia, czy nauka języków obcych. Aspekt satysfakcji z życia zawodowego ma dla Polek duże znaczenie – 42% badanych kobiet pragnie znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę.

8 na 10 kobiet uważa, że emigrować można w każdym wieku. Aż 40% kobiet deklaruje chęć podjęcia pracy sezonowej za granicą, w sytuacji konieczności podreperowania budżetu domowego. Prawie połowa ankietowanych Polek (43%) byłaby skłonna przeprowadzić się za granicę na kilka miesięcy. Kobiety deklarują otwartość na rozsądne i małe szaleństwa, chcą dbać o siebie nie tylko w aspekcie duchowym, ale również wizualnym. Polki chciałyby również poprawić wygląd oraz pozbyć się kompleksów (48%).

W przyszłym roku organizatorzy planują kolejną edycję projektu.