Rozwój zawodowy nie jest domeną mężczyzn – wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*. Okazuje się, że kobiety podobnie jak mężczyźni są aktywne na rynku pracy. Chcą się rozwijać, biorą udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje i starają się być na bieżąco z ofertami pracy.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez Pracuj.pl, aż 72% kobiet uważa, że rutyna w pracy nie jest czymś pozytywnym. Tego samego zdania jest 69% mężczyzn. Również trochę więcej pań niż panów, twierdzi że w pracy stawia na rozwój, a nie na wygodę. Taką odpowiedź wskazało 82% kobiet i 78% mężczyzn.
Kobiety wykazują dużą aktywność na rynku pracy. Częściej niż mężczyźni przeglądają oferty pracy, a prawie co piąta z nich (17%) w ostatnim miesiącu brała udział w szkoleniu lub kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe, podczas gdy podobną deklarację złożyło 13% mężczyzn.
Aż 34% kobiet aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy. Głównymi motywatorami poszukiwania zawodowej zmiany są wyższe zarobki (40%) oraz chęć rozwoju (13%). Ponadto co dziesiąta badana nie jest zadowolona z warunków, na jakich jest zatrudniona. Dla wszystkich kobiet, które poszukują rozwoju zawodowego przydatnym narzędziem będzie Pracuj Select. Nowa funkcja dostępna w serwisie Pracuj.pl, umożliwiająca automatyczne zarekomendowanie kandydatów w odpowiedzi na umieszczone w serwisie ogłoszenie o pracę.
Kobiety, które obecnie nie poszukują nowej pracy do aktywności skłoniłaby zmiana warunków zatrudnienia u obecnego pracodawcy (36%), np. redukcja wynagrodzeń, zmiana wymiaru etatu czy formy umowy. Innymi najczęściej wskazywanymi przyczynami były pogarszająca się sytuacja finansowa firmy (30%) czy zła atmosfera w pracy (26%). Blisko co piąta kobieta zacznie poszukiwać nowej pracy po uzyskaniu informacji, że na jej stanowisku w innej firmie zarabia się lepiej (18%).
*Wyniki badania motywacji zawodowych Polaków, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.
Powoływanie się na wyniki badania jest możliwe wyłącznie za podaniem źródła:
Raport Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”.