Polaków stresują święta czy zakup prezentów?

Aż 49% procent Polaków stresuje bardziej przygotowanie świąt niż zakup prezentów. Kiedy rozpoczynamy przygotowania? Jakich czynności nie lubimy wykonywać? Jakie prezenty podarowujemy? Odpowiedzi na te pytania sprawdził serwis PrezentMarzeń.com, realizując sondę. 

Przepytano ponad 1000 Polaków odnośnie zwyczajów dotyczących zarówno otrzymywania jak i dawania prezentów oraz przygotowywania świąt. Z sondy wynika, że zdecydowanie bardziej nie lubimy domowych obowiązków niż obdarowywania bliskich upominkami.

Jakich obowiązków nie lubimy?

Jak wynika z sondy najbardziej z obowiązków czekających nas przed okresem świątecznego odpoczynku nie lubimy gotowania, jak odpowiedziało 42% respondentów oraz sprzątania – 36% ankietowanych. Nie sprawiają nam również przyjemności przedświąteczne zakupy, jak uważa 19% odpowiadających.

Kiedy rozpoczynamy przygotowania do Świąt?

Przygotowania do świąt rozpoczynamy późno. 41% Polaków dopiero tydzień przed świętami i 32% na ostatnią chwilę. Jedynie 16% rozpoczyna przygotowania 2 tygodnie wcześniej, a 6% miesiąc przed świętami.

Kiedy i gdzie kupujemy prezenty świąteczne?

Prezenty kupujemy najczęściej tydzień przed świętami, jak deklaruje 33% ankietowanych lub 2 tygodnie przed – 30%. Co ciekawe aż 21% ankietowanych odkłada kupowanie prezentów na ostatnią chwilę i tylko 12% przygotowuje upominki miesiąc wcześniej lub dużo wcześniej – 4%. Wraz z trendem na niestandardowe prezenty zmienia się również sposób ich kupowania. 39% ankietowanych znacznie częściej dokonuje zakupów w sklepie internetowym niż w centrum handlowym – 27%. Większość z nas jest także nadal tradycjonalistami i dokonuje zakupów w lokalnych sklepach – 15%.

Co powoduje najwięcej trudności w kupnie prezentu?

Nie powinien zdziwić również fakt, iż raczej wolimy dostawać upominki (72%), niż głowić się nad ich wyborem (28%). Najwięcej trudności w wyborze odpowiedniego prezentu powoduje brak pomysłu (33%) i odpowiedniego budżetu (29%) oraz nieznajomość zainteresowań osoby obdarowywanej (17%). Co ciekawe również brak czasu (21%) może być powodem, iż nie trafimy z upominkiem, ponieważ kupujemy go na ostatnią chwilę.

Jakie prezenty podarowujemy?

Jak wynika z sondy pomimo, iż nadal w wyborze upominków najczęściej kierujemy się jego praktycznością i funkcjonalnością, jak odpowiedziało 26% ankietowanych, to na drugim miejscu 18% ankietowanych wybiera prezenty w formie przeżyć. Bardziej lubimy otrzymywać upominki, które posiadają element zaskoczenia (17 % odpowiedzi) oraz takie, które są oryginalne (również 17 % wskazań). Idąc z duchem czasów 18% respondentów zdeklarowało, że coraz częściej podarowuje niematerialne prezenty oraz te w formie karty podarunkowej (13%), aby osoba obdarowana mogła wybrać taki podarunek, który najbardziej jej odpowiada.

W dzisiejszych czasach sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów – bardziej doceniamy takie, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego. – mówi Kornel Piesio, PR Manager serwisu PrezentMarzeń.com. Podarowując prezenty w formie przeżyćchcemy wywołać radość i uśmiech na twarzach bliskich, chcemy spełnić niejednokrotnie marzenia, aby prezent na długo pozostał w pamięci. – dodaje.

* Sonda została zrealizowana w formie ankiety online, ankiet telefonicznych oraz ankiet w wybranych galeriach handlowych, w okresie ostatnich 3 miesięcy na próbie ponad 1000 respondentów.