Połączenia fugowe siedliskiem bakterii

Fot. Kaldewei

Dla większości z nas łazienka przestała być jedynie miejscem służącym do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Ta przestrzeń coraz częściej staje się miejscem relaksu, odprężenia i wewnętrznego wyciszenia. Jak ustaliła Światowa Rada ds. higieny (Hygiene Council[1]) duża wilgotność, wysoka temperatura powietrza oraz intensywna eksploatacja przestrzeni łazienkowej powodują, że miejsce to może stać się idealną pożywką dla rozwoju wielu bakterii oraz drobnoustrojów.

Analizy potwierdzają, że w aspekcie higienicznym łazienka, a przede wszystkim powierzchnie wykładane płytkami ceramicznymi oraz spoiny fugowe stanowią słaby punkt wielu gospodarstw domowych. Porowata struktura fug powoduje bowiem, że są one bardzo podatne na działanie różnego rodzaju bakterii.

 

Fugi jako czynnik wysokiego ryzyka w łazience

Płaskie brodziki zabudowane w płaszczyźnie podłogi są nie tylko praktyczne, ale też bardzo estetyczne wizualnie, dlatego stanowią istotny element wyposażenia każdej nowoczesnej łazienki. Zdarza się, że inwestorzy jeszcze na etapie planowania przestrzeni łazienkowej decydują się na wyłożenie mokrej strefy prysznica płytkami ceramicznymi. Często dopiero podczas codziennej eksploatacji użytkownik uświadamia sobie, jak trudne jest utrzymanie właściwego poziomu higieny przy takim sposobie aranżacji przestrzeni prysznicowej. Szczególnie duże problemy stwarza czyszczenie fug pomiędzy płytkami. W ich porowatej strukturze mogą osadzać się brud czy pleśń, które stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Używanie agresywnych środków czyszczących może powodować w krótkim czasie zmianę struktury fug, której następstwem są  szkody związane z nieszczelnością strefy prysznicowej. W dłuższym okresie może to generować wysokie koszty związane z koniecznością renowacji.

 

Powierzchnie prysznicowe ze stali emaliowanej – komfort i higiena

Powierzchnia prysznicowa zabudowana w płaszczyźnie podłogi wcale nie musi być niehigieniczna.  Doskonałą alternatywę dla wypłytkowanych stref prysznica stanowią zdaniem ekspertów emaliowane powierzchnie prysznicowe. W tym segmencie rynku na uwagę zasługuje bogata oferta firmy Kaldewei, charakteryzująca się nowoczesnym wzornictwem oraz szeroką gamą modeli, które harmonijnie wpisują się w stylistykę każdej nowoczesnej łazienki i z dużym powodzeniem zastępują strefy prysznica wykładane płytkami ceramicznymi. Na idealnie gładkiej, pozbawionej porów powierzchni emalii nie powstają nawet najdrobniejsze zarysowania, w których mógłby osadzać się brud, bakterie czy pleśń. Produkty wykonane ze stali emaliowanej charakteryzują się poza tym wyjątkowo długim okresem użytkowania. Eliminują również zagrożenia wynikające z nieszczelności strefy prysznicowej  i w znacznym stopniu redukują ryzyko zalania.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wysoki poziom higieny w mokrej strefie prysznica.

 

Źródło: Kaldewei GmbH & Co. KG

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST


[1]www.hygienecouncil.org.