Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.

Wraz ze wzrostem cen energii wzrosły również rachunki za ogrzewanie ostatniego roku. Podobnie jak w Polsce, większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej musiała znacząco więcej wydać na swoje rachunki w sezonie grzewczym 2022/2023 – Rumunia (74%), Czechy (68%), Słowacja (60%) i Węgry (55%). Wzrost cen był podobny we wszystkich krajach, jednak Polacy i Czesi najczęściej szacują wzrost cen za ogrzewanie na poziomie 41-60%. Natomiast Rumuni, Słowacy i Węgrzy oceniają, że ich rachunki wzrosły o 21-40%.

Zmienione standardy życia

Dla zachowania płynności w opłacaniu rachunków, Polacy dokonali pewnych zmian w swoich nawykach – 61% Polaków ograniczyło wydatki na rozrywkę, 50% oszczędza na zakupach i wydaje mniej na podróże. Staramy się minimalizować koszty również dbając o mniejsze zużycie wody (63%) oraz prądu (73%). Efektywne zarządzanie kosztami ogrzewania stało się priorytetem Polaków. Aby móc lepiej kontrolować zużycie energii, Polacy najczęściej obniżają temperaturę w całym domu (51%), obniżają temperaturę w nocy (51%), regulują temperaturę w ciągu dnia (48%) oraz uszczelniają okna i drzwi (47%).

Coraz wyższe koszty nośników energii, które obserwujemy w ostatnim okresie, przyczyniły się do wzrostu świadomości Polaków w zakresie dostępnych rozwiązań systemów ogrzewczych. Cześć osób, w celu obniżenia opłat, ogranicza ogrzewanie do tego stopnia, że temperatura w pomieszczeniach spada poniżej wartości zapewniającej komfort cieplny. Jednak cytowane badania pokazują, że co trzeci Polak podejmuje kroki w kierunku modernizacji systemów ogrzewczych. Podniesienie efektywności energetycznej budynków jest wynikiem długoterminowych inwestycji Szczególną rolę odgrywają urządzenia regulacyjne, które umożliwiają dostosowanie pracy systemów do bieżących potrzeb cieplnych i w ten sposób mogą przyczyniać się do oszczędności finansowych dla właścicieli budynków – tłumaczy dr inż. Michał Strzeszewski, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechnika Warszawska.

Mała zmiana, duże oszczędności to kampania, która przedstawia rozwiązania, pomagające oszczędzać energię2:

Mała zmiana Duże oszczędności za rachunki za energię2
Roczne oszczędności do 10%
Wymień stary termostat mechaniczny na inteligentny termostat z komunikacją OpenTherm Roczne oszczędności do 12%
Zastąp ręczne zawory grzejnikowe i termostaty mechaniczne nowoczesnym systemem strefowym z komunikacją OpenTherm i głowicami elektronicznymi Roczne oszczędności do 32%
Wymień ręczne zawory grzejnikowe na termostatyczne zawory grzejnikowe Roczne oszczędności do 18%

 

W tym roku budżety wielu gospodarstw domowych są wyjątkowo napięte. Dlatego warto zwrócić uwagę, że – w zależności od obecnego stanu instalacji – czasami nawet niewielkie zmiany mogą prowadzić do istotnych oszczędności. Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30 procent – podkreśla dr inż. Michał Strzeszewski, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechnika Warszawska.

Wchodzimy w najbardziej intensywny okres dla instalatorów w czasie, gdy budżety wszystkich są napięte. Dlatego warto zwrócić uwagę, że nawet przy niewielkich zmianach, można dużo zaoszczędzić. Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30 procent.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: https://www.resideo.com/pl/pl/dużeoszczędności