Podwyższona zmienność na PLN, kolejne rekordy na długu

Poranny, czwartkowy handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po wczorajszej podwyższonej zmienności. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2200 PLN za euro, 3,2913 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4950 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,62% w przypadku papierów 10-letnich.

 

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło „podbicie” zmienności z uwagi na wydarzenia na szerokim rynku. Pary EUR/PLN oraz CHF/PLN kontynuowały trendy wzrostowe podczas, gdy na USD/PLN obserwowaliśmy silny ruch korekcyjny (aż do 3,2630 PLN). Powodem takiego zachowania rynku były dość zaskakujące, słabsze dane dot. sprzedaży detalicznej w USA, który spowodowały wyraźne spadki na wycenie USD na rynku. Ponadto w kraju otrzymaliśmy kolejny odczyt deflacyjny, tym razem, za wrzesień. Deflacja okazała się mniejsza od oczekiwań (-0,3% r/r wobec oczek. -0,4% r/r), jednak ciężko mówić tutaj o większej reakcji rynku, gdyż w poprzednim tyg. RPP obniżyła już stopy reagując na słabsze wskazania z gospodarki. Sama struktura odczytu była już jednak pewnym zaskoczeniem, gdyż zaobserwowaliśmy odbicie inflacji m.in. w kategorii w cenach żywności. Warto ponadto wspomnieć o kolejnych rekordach na rynku polskiego długu (2,538%), który wspierany jest przez oczekiwania co do listopadowej obniżki oraz dalszy spadek rentowności na rynkach bazowych.

 

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy dane GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzenia za wrzesień. Rynek spodziewa się analogicznie dynamik na poziomie 0,8% r/r oraz 3,55% r/r. Ponadto opublikowana zostanie inflacja bazowa za wrzesień, gdzie rynek spodziewa się lekkiego podbicia wskaźnika do 0,6% r/r z 0,5% r/r uprzednio. Warto ponadto śledzić m.in. dzisiejsze wskazania ze Strefy Euro, gdzie poznamy dane dot. HICP, które rozpatrywane będą w świetle ostatnich działań ze strony EBC.

 

Z rynkowego punktu widzenia na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN dotarliśmy do istotniejszych poziomów oporów (odpowiednio 4,22 PLN za euro oraz 3,4925 PLN wobec franka), które powinny wyhamować trend deprecjacyjny na PLN. Kolejne istotne zakresy znajdują się dopiero w okolicach 4,2330 PLN oraz 3,51 PLN. W przypadku USD/PLN kurs oscyluje w okolicach 3,30 USD/PLN z 4-5 gr. odchyleniami od tego zakresu.