Podwyżka bez tabu

Fot. Pracuj.pl

Dlaczego prawie połowa Polaków nie uczestniczyła nigdy w rozmowie o podwyżce? Aż 98 % pracowników uważa, że to szef powinien sam proponować wyższe wynagrodzenie. Z własnej inicjatywy, racjonalnych powodów i ostrożnie  – tak rozmawiamy o zarobkach z pracodawcą, o ile się na to zdecydujemy. Co sprawia, że inicjujemy rozmowę o podwyżce? Czy Polacy o zarobkach potrafią rozmawiać o otwarcie? Raport TNS* dla Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” pokazuje, czy polscy pracownicy wierzą, że „mogą więcej”.

 

Wzrost wynagrodzenia nie należy do najczęściej podejmowanych tematów zarówno przez pracowników, jak i ich przełożonych. Prawie połowa pracujących Polaków (48%) nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce – czytamy w raporcie TNS dla Pracuj.pl. Jedynie 38 % Polaków zainicjowało w pracy taką rozmowę samodzielnie – mimo, że ponad ¾ badanych uważa, że to pracodawca powinien zaproponować podwyżkę, jeśli pracownik na nią zasługuje.

 

Prawie co trzeci pracujący Polak (32%) ubiegał się o wzrost wynagrodzenia w ciągu tego roku, a 26% prosiło o podwyżkę ponad 3 lata temu. Główną barierą w podjęciu tematu jest brak wiedzy i punktu odniesienia. Ponad połowa badanych (56%) odkłada rozmowę o podwyżce, ponieważ nie wie, czy na swoim stanowisku mogłaby zarabiać więcej, a 64% nie ma poczucia, czy na nią zasługuje.

 

W ślad za sukcesem zawodowym

Do rozmowy o podwyżce Polaków motywują aspekty racjonalne, bezpośrednio związane z pracą zawodową. Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu wynagrodzenia jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54% badanych. Prawie 1/3 respondentów wskazała także, że prosi
o podwyżkę kiedy dowie się, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej. Motywacją
do podjęcie tematu bywa też odniesienie sukcesu zawodowego (16%) i związane z nim poczucie, że zasługuje się na więcej. Potrzeby związane z życiem prywatnym i rozwojem osobistym rzadziej są motywatorem do rozmowy. Tylko 3% prosi o nią, w sytuacji, gdy rodzi się dziecko lub kiedy zamierza wziąć kredyt.

 

Jeśli o kwotach, to ostrożnie

Podobnie jak w przypadku inicjowania rozmowy, pracujący Polacy przyjmują bierną postawę
w deklarowaniu kwoty, jaką chcieliby zarabiać, twierdząc, że brakuje im argumentów. Aż 80% woli poczekać na propozycję szefa, a prawie połowa nie mówi wprost o swoich oczekiwaniach finansowych. Mężczyźni częściej niż kobiety (58% wobec 47%) mówią o nich bezpośrednio. Gotowi do mówienia wprost o tym, ile chcieli zarabiać, są także młodsi pracownicy (18-29 lat, 63% oraz 30-39 lat, 60%).

 

W odpowiedzi na potrzeby wskazywane przez pracowników Pracuj.pl stworzył narzędzie,
które ułatwi rozmowę z przełożonym o wynagrodzeniu. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia do doświadczenia i stanowiska.