„Płodne Dni” – zgłoś się na bezpłatne badania i sprawdź swoją płodność!

Fot. “Płodna Polka”

23 października w Warszawie w ramach kampanii „Płodna Polka” odbędzie się kolejna akcja bezpłatnych badań „Pakietu kobiecego”. Ich wykonanie pozwala oszacować, jak długo kobieta będzie miała szansę na zajście w ciążę i tym samym w sposób świadomy zaplanować macierzyństwo.

Bezpłatne badania będzie można wykonać 23 października w Klinice Leczenia Niepłodności „Bocian”
w Warszawie przy ulicy Stawki 2A. Zapisy na badania ruszają 20 października pod numerem: tel. + 48 (22) 634 37 74.

Akcja „Płodne Dni” jest odpowiedzią na wyniki raportu zrealizowanego na potrzeby kampanii  „Płodna Polka”, z którego wynika, że co czwarta Polka planuje macierzyństwo dopiero po 30. roku życia. Jednocześnie aż 82% kobiet, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało swojej płodności. Polki nie mają świadomości, iż podejmując decyzję o zajście w ciążę zbyt późno, drastycznie zmniejszają swoje szanse na poczęcie dziecka. Wczesne wykonanie badań „Pakietu kobiecego” pozwala oszacować rezerwę jajnikową i w ten sposób określić stan płodności kobiety. W jego skład wchodzą: badania poziomu hormonów AMH i FSH, badanie ultrasonografem (USG) oraz konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności.

Liczba komórek jajowych jest określona na całe życie, a z wiekiem spada. Już po  przekroczeniu 25. roku życia szanse na zajście w ciążę zaczynają systematycznie maleć, a po 33. są często niewielkie. Dodatkowo negatywny wpływ na płodność może mieć styl życia kobiety: stres, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy zła dieta. Wobec powyższych faktów niezwykle istotne jest, aby regularnie badać swą gospodarkę hormonalną i planować macierzyństwo w sposób rozsądny oraz świadomy  – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii, dyrektor medyczny Klinik Leczenia Niepłodności „Bocian”.