Plany Teatru Żydowskiego do końca 2014 roku

Fot. Teatr Żydowski

Od pewnego czasu repertuar Teatru Żydowskiego wskazuje na kontynuację trendu otwierania się na twórczość współczesnych pisarzy żydowskich, piszących w języku hebrajskim. Będąc wciąż bezapelacyjnie najważniejszym ośrodkiem kultury jidysz w Polsce, teatr przygotowuje się do premiery sztuki opartej na twórczości izraelskiego dramaturga Hanocha Levina oraz spektaklu według dramatu Savyon Liebrecht „Ruchełe wychodzi za mąż”. Do końca roku grana będzie również adaptacja powieści Amosa Oza – „Dotknij wiatru, dotknij wody”.

Teatr Żydowski, pozostając ośrodkiem tradycyjnej kultury i języka żydowskiego, ze swoim prężnie działającym Centrum Kultury Jidysz, przyciągającym z roku na rok coraz więcej słuchaczy, od kilku lat stara się poszerzać repertuar i sięgać po współczesną twórczość żydowską, która tworzona jest dziś głównie po hebrajsku. Jak mawiał Bashevis Singer, „Język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych”. Teatr Żydowski potwierdza fakt nie tylko istnienia, ale wręcz rozwoju kultury żydowskiej w Polsce po Zagładzie. Podejmując dialog ze współczesnością, wplatamy jednak coraz częściej w nasz repertuar sztuki współczesnych twórców izraelskich. Chcemy pokazać, w jaki sposób spuścizna  kultury jidysz oddziałuje na współczesną kulturę żydowską tworzoną w Izraelu – mówi Gołda Tencer, wicedyrektor Teatru Żydowskiego. Oczywiście nadal wystawiać będziemy także sztuki w języku jidysz, jak zeszłoroczna premiera „Bóg Zemsty” według Szolema Asza w reżyserii Andreia Munteanu z drugiego w Europie repertuarowego Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie.

 

Hanoch Levin, Savyon Liebrecht i Amos Oz w Teatrze Żydowskim

 

12 grudnia odbędzie się światowa prapremiera „Królestwa Wszechwanny”, nowego spektaklu w reżyserii Pawła Paszty. Przed premierą, 29 października, odbędzie się niebiletowana próba otwarta. To sztuka oparta na skeczach, piosenkach i poezji pochodzących z różnych okresów twórczości izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Levin zasłynął w Izraelu, jako skandalista – twórca sztuk, które w ostrym, częstokroć wulgarnym, a zarazem kabaretowym stylu krytykowały izraelski militaryzm i wyśmiewały żydowskie elity polityczne. „Królestwo Wszechwanny” (w scenografii autorstwa Eweliny Brudnickiej woda odgrywa istotną rolę), to sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Podczas czytania performatywnego w październiku Teatr Żydowski napełni się atmosferą z pogranicza tragedii i karnawału, której towarzyszyć będą dźwięki instrumentów dętych w kompozycjach Tomasza Jakuba Opałki.

W sezonie jesienno-zimowym w dalszym ciągu wielokrotnie wystawiany będzie również spektakl „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja powieści Amosa Oza w reżyserii Karoliny Kirsz, która może poszczycić się wyjątkowo pozytywnymi recenzjami.

Teatr Żydowski nawiązał także współpracę z Jackiem Papisem, reżyserem i dramatopisarzem, współtwórcą Teatru Wytwórnia w Warszawie oraz grupy dramaturgicznej G8, autorem m. in. „Legendy Wandalskiej”, „Końca Europy” i „3 wyjść”. Papis wyreżyseruje spektakl „Ruchełe wychodzi za mąż” według dramatu Savyon Liebrecht. Tematem sztuki jest konflikt pokoleń, wynikający z odmiennego stosunku dzieci i rodziców do historii. Dramat opowiada o niemożności porozumienia się i braku odpowiedniego języka, którym można by mówić o wojennej traumie, a także dotyka  problemu różnych postaw Żydów w okresie Holocaustu oraz kwestii odpowiedzialności młodego pokolenia za grzechy swoich rodziców. Premiera zaplanowana jest na 22 listopada.

 

Warszawa Singera podbija Amerykę

 

Jeszcze do niedawna Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbywał się w Warszawie na Placu Grzybowskim, przez kilka kolejnych lat opanowywał coraz więcej punktów w stolicy, by w końcu zagościć także w rodzinnych miasteczkach patrona festiwalu. Już od roku przenosi się także na drugą stronę oceanu. W listopadzie zespół Teatru Żydowskiego ponownie udaje się do Stanów Zjednoczonych i Meksyku, gdzie wystawi spektakle „Bonjour Monsieur Chagall” i „Mazl Tov!”. Wystąpi kolejno w Mexico City (9 listopada), Los Angeles (11 i 12 listopada), San Francisco (16 listopada) i w Nowym Jorku (18, 19 i 20 listopada). Występom będzie towarzyszyć czytanie bajek Singera w księgarniach Barnes & Noble oraz prezentacja znanej polskim widzom wystawy „I ciągle widzę ich twarze”.

 

Spotkania, wystawy, cykle

 

Podczas sezonu jesiennego, teatr zaprasza widzów na spotkania literackie ze znanych już cykli: „Bagaże Kultury” Remigiusza Grzeli – o Andzie Rottenberg oraz Januszu Morgensternie, „Mistrzowie Sceny Żydowskiej”, którego bohaterami będą np. Szymon Dżigan i Izrael Szumacher oraz „Przystanek poezja”, nawiązujące np. do poezji Hadasy Rubin czy Debory Vogel.

Do 15 października można oglądać w foyer teatru wystawę zorganizowaną dla uczczenia 115. rocznicy urodzin Idy Kamińskiej. Na wystawie znajduje się historia jej życia i twórczości, utkana ze zdjęć. Można też obejrzeć dwa oryginalne kostiumy, w których Ida Kamińska grała na scenie.

 

Nowy rok szkolny z Teatrem Żydowskim – Centrum Kultury Jidysz

 

Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz zaprasza na lektoraty języka jidysz oraz na zajęcia Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego obejmujące bloki wykładów skupione wokół jednego tematu przewodniego (w tym semestrze: Inny/Obcy). W zajęciach może uczestniczyć każdy, a studenci UW mogą je zaliczyć jako przedmiot ogólnouniwersytecki. Na najmłodszych czekają cykle warsztatów: edukacyjne, zapoznające dzieci z tematyką wielokulturowości, prowadzone przez trenerki Fundacji MaMa, oraz teatralne. Na rodziców: piosenki i spotkania z literaturą żydowską. Szczegóły na stronie: http://jidyszland.pl/. Zajęcia odbywają się w siedzibie CKJ przy ul. Andersa 15.

Młodzi miłośnicy teatru znajdą coś dla siebie także wśród propozycji Teatru Żydowskiego – prezentowany będzie spektakl muzyczny „Piękna i Bestia” w reżyserii Leny Szurmiej i spektakle dla całej rodziny – „Opowiadania nie tylko dla dzieci” według bajek Singera w reżyserii Pawła Paszty oraz „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” w reżyserii Adama i Macieja Wojtyszków.

 

O wszystkich wydarzeniach Teatr będzie informować na bieżąco na oficjalnej stronie: www.teatr-zydowski.art.pl