PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL: ogłaszamy kilkadziesiąt tytułów filmowych!

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie, ostatni film Andrzeja Żuławskiego oraz wielki przebój amerykańskiego kina niezależnego z Gregiem Kinnearem w roli głównej – to tylko niektóre z kilkudziesięciu festiwalowych filmów, których pokazy mamy przyjemność ogłosić. Przypominamy też, że PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL w Łodzi odbędzie się w dniach 23 – 30 czerwca, a wszystkie seanse filmowe będą bezpłatne!

Jednym z najważniejszych tytułów, które wyświetlimy w ramach sekcji Transatlantyk Panorama – przeglądu najciekawszych fabularnych premier ostatnich miesięcy – jest obsypany nagrodami na Berlinale 2016 „Hedi” w reżyserii Mohameda Bena Atti. To interesujące spojrzenie na współczesną Afrykę widzianą oczyma mężczyzny, który sprzeciwia się woli rodziców, planujących zorganizować mu ślub z wybraną przez nich kobietą. O problemach dzisiejszej Rumunii opowie „Orizont” Mariana Crisana, kreślący losy małżeństwa wplątanego w korupcyjną intrygę, a „Soy Nero” Rafiego Pittsa pokaże historię młodego Meksykanina, który za wszelką cenę chce otrzymać Zieloną Kartę upoważniającą do legalnego pobytu w Ameryce. Na Kubę, gdzie mieszka ubogi fryzjer marzący o karierze draq queen, zabierze nas świetnie przyjęta na festiwalu Sundance „Viva” Paddy’ego Breathnacha, a do Brazylii – „Don’t call me son”, film reżyserki głośnego „Prawie jak matka” Anny Muyalert, który sportretuje powolny rozpad zwykłej rodziny z klasy średniej. Wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach „Potwór o tysiącu głów” Rodrigo Pla jest poruszającym obrazem walki kobiety z bezdusznym systemem ubezpieczeniowym, który odmawia pomocy jej cierpiącemu mężowi. Będzie też „Kosmos”, ostatni film Andrzeja Żuławskiego, w którym ten wybitny reżyser zmierzył się z pozornie nieprzetłumaczalną na język filmowy prozą Witolda Gombrowicza, co udało się znakomicie – film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Locarno.

W Panoramie pokażemy także trzy fascynujące filmy o dojrzewaniu. „Śpiący olbrzym” Andrew Cividino to obraz sielskich wakacji trójki chłopców, podczas których dochodzi do konfliktu, zmieniającego ich życia raz na zawsze. We „Wróblach” Runara Runarssona przeniesiemy się nad islandzkie fiordy, dokąd przeprowadził się pewien szukający własnego miejsca w życiu 16-latek, natomiast ekstrawagancki „Closet Monster” Stephena Dunna to utrzymana w konwencji komediodramatu wymieszanego z horrorem historia nastolatka, wahającego się przed ujawnieniem bliskim własnej tożsamości seksualnej.

Jak co roku, niezwykle mocno obsadzona będzie także nasza sekcja Transatlantyk Docs, w której pokażemy najważniejsze premiery dokumentalne minionego sezonu. Wśród nich znajduje się m.in. „Człowiek” Yanna Arthusa-Bertranda, pochylający się nad kondycją duchową ludzi XXI wieku. „Szwedzka teoria miłości” Erika Gandiniego oraz „Gayby Baby” Mayi Newell to dwa portrety społeczeństw liberalnych – w tym pierwszym filmie przyjrzymy się cieniom życia w pojedynkę, co od lat jest bardzo popularnym wyborem wśród Szwedów, natomiast „Gayby Baby” opowie o trudach wychowywania dzieci przez australijskie pary jednopłciowe. Zupełnie inny obraz świata zaprezentuje „Under the Sun” Witalija Manskiego, któremu udało się pokazać prawdziwe życie mieszkańców Korei Północnej ślepo wierzących w propagandowe treści, jakimi karmi ich rząd tego kraju. „Dobry Amerykanin” Friedricha Mosera to krytyka amerykańskiego systemu obrony w obliczu ataków na World Trade Center, a „At Home in the World” Andreasa Koefoeda jest opowieścią o pozbawionych poczucia przynależności do jakiegokolwiek miejsca na Ziemi, dzieciach imigrantów.

Na Transatlantyku nie może zabraknąć także znakomitego, współczesnego kina amerykańskiego. W sekcji Niezależni pokażemy „Little Men” Iry Sachsa, urzekającą historię przyjaźni dwóch młodych brooklyńczyków, która przez konflikt ich rodzin zostaje wystawiona na ciężką próbę. Będzie też „White Girl” Elizabeth Wood, film opowiadający o młodej studentce uwikłanej w niebezpieczny związek z dealerem narkotykowym. W ramach sekcji Inna Ameryka zaprezentujemy wzruszający dokument „From This Day Forward”, którego reżyserka Sharon Shattuck skierowała oko kamery na swoich najbliższych – jej ojciec po wielu latach ujawnił bliskim swoją transpłciowość, a reszta rodziny musi zmierzyć się z tą sytuacją. Z kolei w sekcji Oscary 2016 – prezentującej najciekawsze z tegorocznych filmów nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – widzowie Transatlantyku będą mogli obejrzeć dokument „Cartel Land” Matthew Heinemana pokazujący codzienne życie osób, walczących z terrorem karteli narkotykowych na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Filmy dokumentalne wypełnią także sekcje Eko, Art i Konfrontacje. W tej pierwszej, dedykowanej obrazom opowiadającym o ekologii i środowisku człowieka, zaprezentujemy film „Land Grabbing” Kurta Langbeina – rzecz o szokującym procederze współczesnego neokolonializmu, czyli wywłaszczania drobnych rolników przez wielkie korporacje rolnicze – oraz poetycki, nasycony przepięknymi zdjęciami „Hurricane 3D”, w którym widz zostanie skonfrontowany z niszczycielskim żywiołem huraganu Lucy. Sekcję Art otworzy za to „Backstreet Girls” Jorgena Hermansena i Mortena Kjolberga, na poły komediowy, na poły nostalgiczny dokument o punk rockowej kapeli z Norwegii, która miała być najsłynniejszym zespołem świata… ale po drodze coś im nie wyszło. Z kolei w Konfrontacjach, cyklu filmów opowiadających o aktualnych konfliktach na świecie, pokażemy „Ghostland” Simona Stadlera, poruszający, ale i niepozbawiony humoru portret koczowników, zamieszkałych w okolicy namibijskiej pustyni Kalahari.

Dwa pierwsze tytuły dedykowanej seniorom sekcji Kino Trzeciego Wieku to „Powrót do Itaki” i „45 lat”. Ten pierwszy, autorstwa zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy Laurenta Canteta, to urzekający portret piątki przyjaciół, którzy spotykają się po latach w Hawanie, by wspominać bezpowrotnie utraconą młodość. Natomiast wyróżnione nominacją do Oscara oraz aż dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami (dla aktorów Charlotte Rampling i Toma Courtenaya) na festiwalu w Berlinie „45 lat” Andrew Haigha przygląda się powolnemu rozpadowi związku dwójki starszych ludzi, których całe życie zmienia jedna, otrzymana niespodziewanie wiadomość.

I wreszcie Sacrum, czyli sekcja prezentująca filmy o tematyce religijnej, duchowej, opowiadające o wierze i związanych z nią życiowych wyborach. W jej ramach w tym roku pokażemy m.in. dokument „David chce odlecieć” Davida Sievekinga, którego reżyser postanawia zanurzyć się w świat medycyny transcendentalnej, a wszystko to dzięki inspiracji ze strony jego mistrza, słynnego Davida Lyncha. Wielką niespodzianką dla widzów będzie także pokaz odrestaurowanego cyfrowo „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, który uświetni 20. rocznicę śmierci i 75. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego reżysera, absolwenta łódzkiej Filmówki.