Otwarte okno to problem z odszkodowaniem, czyli na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania

Dom i mieszkanie to zwykle najcenniejsze składniki naszego majątku. Czy osoby, które posiadają ubezpieczone własne cztery kąty, mogą spać spokojnie? Nie zawsze…, bo przyszli właściciele polis często nie czytają tego, co podpisują. Przedstawiciele Gothaer podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę, aby otrzymać pełne odszkodowanie, a w jakich sytuacjach niedopełnienie obowiązków właściciela może oznaczać odmowę rekompensaty za powstałą szkodę. Wiele z nich nie powinno nikogo zdziwić.

Wyjściowym dokumentem przy ocenie i zakupie wybranego ubezpieczenia są tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziemy w nich wszystkie potrzebne informacje, które obowiązują w relacji ubezpieczyciel – ubezpieczony. Przedstawiamy kilka sytuacji, w jakich nieznajomość zapisów umowy może przekreślić nasze szanse na otrzymanie odszkodowania, pomimo regularnego opłacania składek.

Jak nie drzwiami to oknem

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pozostawienie uchylonego okna w domu lub pomieszczeniu, które do niego prowadzi. Nawet jeśli okno w garażu lub budynku gospodarczym jest niewielkie, to i tak ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że złodziej w naszym salonie znalazł się w ten właśnie sposób. Z odmową mogą spotkać się także osoby mieszkające na parterze i posiadające balkon, które pozostawiły rozszczelnione okno lub drzwi, umożliwiające wejście osobom trzecim do środka. – Zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą jest obowiązkiem każdego właściciela posesji. Niestety nawet najlepsze ubezpieczenie nie pomoże, jeśli to my sami umożliwiliśmy osobom trzecim wejście do naszego mieszkania – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Sezamie otwórz się

Właściciele czterech kątów powinni zwrócić uwagę także na właściwą ochronę kluczy (zarówno tych oryginalnych jak i zapasowych).Pozostawienie ich pod wycieraczką czy pod doniczką na parapecie umożliwia łatwy dostęp do mieszkania osobom trzecim, bez pozostawienia śladów włamania, co w konsekwencji może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę. Brak śladów włamania w takim przypadku oznacza odmowę wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia. W sytuacji, gdy dojdzie do zagubienia lub kradzieży choćby jednego klucza, powinniśmy jak najszybciej wymienić zamek na nowy..

Pod napięciem

Właściciele nieruchomości mają obowiązek konserwowania i dbania o wszystkie przewody, instalacje i urządzenia wykorzystywane w domu. Trudno będzie uzyskać odszkodowanie, jeśli pęknięcie rury jest konsekwencją ujemnej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ubezpieczyciel poprosił nas wcześniej o usunięcie w wyznaczonym terminie szczególnego zagrożenia, czyli takiego, które już wcześniej spowodowało szkodę, np. o docieplenie rur, a my to zignorowaliśmy, to również dyskwalifikuje nasze oczekiwania odszkodowawcze. – Bardzo ważne są okresowe przeglądy techniczne instalacji, które z pewnością uchronią mieszkańców domu przed wystąpieniem nieoczekiwanego zdarzenia losowego – dodaje Anna Materny.

Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań przy realizacji umowy ubezpieczeniowej, koniecznie zapoznajmy się z zapisami i obowiązkami zawartymi w OWU. Zanim zdecydujemy się na podpisanie dokumentu, poznajmy wszystkie wyłączenia i czynności, jakich musimy dopełnić. Nieznajomość prawa szkodzi, a odmowa wypłaty odszkodowania, mimo regularnego odprowadzenia składek, może być tego bolesnym przykładem.