Oszczędzanie czy kredytowanie – znajdź swój sposób na tanie wakacje

Jak wynika z najnowszych badań, w 2014 r. wśród Polaków, którzy powstrzymali się od wakacyjnego wyjazdu, aż 40% z nich zrezygnowało z powodów finansowych[1]. Jak można zminimalizować koszty związane z urlopem, by móc odpocząć poza domem? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, w jaki sposób zgromadzić niezbędne środki na sfinansowanie wakacji.

Zaplanowany wyjazd last minute

Najbardziej popularną metodą finansowania wakacyjnych urlopów jest konsekwentne gromadzenie nadwyżek finansowych przy jednoczesnym ich pomnażaniu. Równie powszechne rozwiązanie to ubieganie się o środki na ten cel w banku. Przy wyborze tej drugiej możliwości warto mieć na uwadze, że każde kredytowanie najlepiej poprzedzić oszczędzaniem. Zatem organizując wyjazd warto podliczyć ceny, z jakimi będzie się on wiązał i zacząć odkładać środki z myślą o podróży. – Zakładając, że wakacyjny urlop uszczupli nasz budżet przykładowo o 2,5 tys. zł, możemy łatwo obliczyć, że odkładając systematycznie co miesiąc 200 zł, to wymaganą kwotę zgromadzimy po 13 miesiącach oszczędzania – mówi Ewa Kozłowska, ekspert ZFDF, Gold Finance. – Tegoroczne obniżenia wysokości stóp procentowych przełożyły się na niski poziom oprocentowania lokat czy rachunków oszczędnościowych. Polacy mają tego świadomość dlatego coraz chętniej decydują się na pomnażanie środków dzięki produktom inwestycyjnym, które dają szansę osiągnięcia większych zysków.

Urlop urlopowi nierówny

Niewątpliwie więcej wytrwałości wymagać będzie zgromadzenie środków na tzw. wakacje życia. Warto zatem zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od tegorocznego wyjazdu. Czy zadowolimy się kilkudniowym wypoczynkiem na greckiej plaży, czy jednak zamierzamy nurkować wśród setek ryb na rafie koralowej? Takie ambitne wyprawy wymagają nie tylko większych nakładów finansowych, ale również czasu na dopięcie szczegółów na ostatni guzik. Dlatego zazwyczaj do takich wyjazdów przygotowujemy się z dużym wyprzedzeniem.

Amatorzy podróży do egzotycznych zakątków świata brakujących funduszy najczęściej poszukują w ofertach kredytowych banków. Tym bardziej, że instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów i stwarzają możliwość pożyczenia dodatkowych środków na promocyjnych warunkach. – Polacy chętnie korzystają z pomocy finansowej banków w celu zrealizowania swoich planów urlopowych. Obserwujemy to we wzroście sprzedaży kredytów gotówkowych. W I kw. 2015 r. za pośrednictwem firm członkowskich ZFDF wartość uruchomionych kredytów wyniosła ponad 478 mln zł – komentuje Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro. – Co więcej, sezon wakacyjny rozpocznie się na dobre w drugim kwartale, wobec czego można spodziewać się wzmożonego zainteresowania klientów tymi produktami w najbliższym miesiącu. Dodatkowo, dzięki rekordowo obniżonym stopom procentowym koszty kredytu stały się szczególnie atrakcyjne.

Sprytne podróżowanie

Bez względu na wybrany sposób finansowania, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które mają znaczący wpływ na koszty podróży. Do takich czynników zalicza się m.in. termin wycieczki. Zorganizowanie wyjazdu poza sezonem wakacyjnym pozwoli zminimalizować wydatki, oszczędzając choćby na noclegach. Warto także na bieżąco śledzić oferty biur turystycznych, bowiem możemy wówczas wybrać ofertę last minute. Promocji możemy także poszukać wykorzystując do tego portale internetowe.

Ekspert radzi:
Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro: Planując wakacje za granicą warto pomyśleć o założeniu konta walutowego. Posiadanie go ma wiele zalet, pozwoli bowiem uniknąć zbędnych kosztów, na jakie będziemy narażeni, wypłacając gotówkę z rachunku prowadzonego w PLN. Klient używając karty wydanej do konta w walucie kraju, w którym aktualnie przebywa, nie ponosi kosztów związanych z przewalutowaniem.

[1] CBOS, Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015