Oświadczenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwestii transmisji z Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014

W związku z licznymi komentarzami dotyczącymi transmisji z Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, Ministerstwo Sportu i Turystyki oświadcza, iż nie jest organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 ani nie jest właścicielem praw telewizyjnych do pokazywania tej imprezy. Nie ma zatem możliwości, by w jakikolwiek sposób mogło wpłynąć na transmisję meczów w kanałach otwartych.

 

Resort sportu i turystyki sfinansował przygotowania siatkarzy do Mundialu w kwocie 3 milionów złotych. Kwota ta w całości musi zostać przeznaczona na cele sportowe i szkoleniowe, mające na celu jak najlepsze przygotowanie naszej reprezentacji do mistrzostw świata w Polsce.

Co roku siatkówka jako dyscyplina otrzymywała z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki ponad 30 milionów złotych, tylko w tym roku jest to kwota ponad 31 milionów złotych, a w ostatnich 4 latach (2010-2014)  jest to kwota ponad 103 milionów złotych!

 

Ponadto na samą imprezę MSiT przekazał kwotę dotacji w wysokości 3 500 000 złotych. Na mocy obowiązującego prawa kwoty te zostały przekazane Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. Środki z przyznanej dotacji na mistrzostwa świata można przeznaczyć m.in. na:  wynajem obiektów wraz z kosztami wynikającymi z wymogów określonych przepisami o bezpieczeństwie imprez masowych; pokrycie kosztów organizacji imprezy określonych wymogami przepisów międzynarodowych federacji sportowych, organizację transportu zawodników, osób towarzyszących, gości, sprzętu czy koszty produkcji sygnału emisyjnego TV lub inne formy prezentacji imprezy, w szczególności filmy, video-klipy, audycje radiowe.

 

Decyzja, na który z celów zostanie przeznaczona dotacja należy w tym przypadku jedynie do Polskiego Związku Piłki Siatkowej nie zaś do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Należy jednocześnie podkreślić fakt, że w lipcu 2013 roku podczas uzgodnień nad rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji finały i półfinały oraz mecze z udziałem reprezentacji Polski siatkarzy i siatkarek rozgrywane w ramach mistrzostw świata i Europy zostały wskazane jako ważne wydarzenia o dużym stopniu zainteresowania społecznego, mające wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne.