Orszak Trzech Króli na warszawskich ulicach

To będzie już siódmy Orszak Trzech Króli na Trakcie Królewskim. Tradycyjnie 6 stycznia w Święto Trzech Króli ulicami przejdzie jasełkowa procesja.

 

Dzień 6 stycznia to w kościele katolickim dzień Objawienia Pańskiego, w Polsce tradycyjnie nazywany Świętem Trzech Króli. To święto kończy cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tradycją tego święta jest wystawianie jasełek czyli przedstawień nawiązujących do Bożego Narodzenia. Do tej tradycji nawiązuje Orszak Trzech Króli czyli procesja wiernych prowadzona przez Trzech Króli, którym towarzyszy barwny orszak.

W Warszawie orszaki będą dwa – na Trakcie Królewskim i na Targówku. Pierwsza procesja wyruszy z Placu Zamkowego ok. godz 12.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską na Plac Piłsudskiego. Od ok. godz. 11.00 do ok. godz. 14.00 tymi ulicami (a także ulicą gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza) nie będą mogły jeździć samochody. W tym dniu nie będzie można także zaparkować samochodu przy ul. Królewskiej (od ul. Moliera do Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza. O zakazie informują znaki drogowe.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze zmianami tras autobusów jeżdżących Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską i pl. marsz. J. Piłsudskiego. I tak inaczej w godz. 11-14 pojadą autobusy linii 111, 116, 128, 174, 175, 178, 180, 222, 503, 518 .

 

W drugim warszawskim Orszaku Trzech Króli pójdą mieszkańcy Targówka. Orszak wyruszy o godz. 13.00 sprzed Domu Kultury „Świt” przy ul. P. Wysockiego 11. Trasa prowadzi ul. P.Wysockiego do ul. Bartniczej, potem ul. Wyszogrodzką do Parku Bródnowskiego. Kierowcy, którzy tego dnia planują podróż tymi ulicami muszą się liczyć z zamykaniem ruchu przez policję, niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Oznacza to także zmiany w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Utrudnienia powinny zakończyć się ok. godz. 15.30.

 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych imprezami masowymi można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.