Telewizja na dobre zadomowiła się w naszym życiu. Jak wynika z nowego raportu firmy Sony, oglądamy telewizję z wielu powodów — i w taki albo inny sposób będziemy ją oglądać także w przyszłości. Autor raportu, dr William Cooper z firmy doradczej informitv, analizuje pojmowanie telewizji oraz jej znaczenie dla widzów.
Telewizja przechodzi obecnie zmiany na niespotykaną wcześniej skalę. Wielu ludzi uważa, że rozwój oferty wideo w Internecie zmniejszy zainteresowanie tradycyjnymi kanałami telewizyjnymi. Pojawia się pytanie, czy młodzi ludzie w ogóle będą oglądać telewizję tak, jak kiedyś robili to ich rodzice. Pytanie warte miliardy dolarów…
Zamiast czekać, co przyniesie przyszłość, możemy dowiedzieć się, za co nadal cenimy telewizję.
Na zamówienie Sony Professional Solutions Europe powstał raport, który z niezależnej perspektywy pokazuje nasze związki z telewizją. Jego autor, dr William Cooper z firmy doradczej informitv, analizuje pojmowanie telewizji oraz jej znaczenie dla widzów.
— Często słyszy się, że chcemy oglądać to, na co akurat mamy ochotę, w dowolnie wybranym momencie i miejscu — mówi dr Cooper. — Logiczną konsekwencją takiego podejścia jest większe prawdopodobieństwo, że będziemy oglądać sami. A jednak, mimo indywidualizmu, cenimy sobie wspólne wrażenia przy oglądaniu. Tak naprawdę chcemy więc oglądać te same programy, co inni ludzie, tylko niekoniecznie w tym samym czasie.
Z raportu wynika, że nowe sposoby oglądania należy postrzegać bardziej w kategorii szansy niż zagrożenia, ponieważ w globalnym ujęciu ilość oglądanych materiałów wideo powinna wzrosnąć.
Firma Sony ma długie tradycje w prowadzeniu i wspieraniu branży telewizyjnej i wideo w okresach transformacji i wdrażania innowacji technicznych. Oczekiwania użytkowników zmieniają się, a media muszą się do nich dostosować, co rodzi zapotrzebowanie na nowe metody organizacji pracy, nowe modele dystrybucji i nowe sposoby myślenia o różnych potrzebach poszczególnych użytkowników i widzów.
— Choć powody, dla których oglądamy telewizję, mogą wydawać się oczywiste, głębsze przyczyny są znacznie bardziej złożone — mówi Niall Duffy, dyrektor działu IT & Workflow Solutions w firmie Sony. — Musimy zrozumieć, czemu oglądamy dziś. Wtedy będziemy mogli przewidzieć potencjalne zmiany zwyczajów oraz ich znaczenie dla każdego, kto jest związany z sektorem mediów. Zamówiliśmy tę pracę, by zainicjować dyskusję o tym, jak świat sieci zmieni telewizję, i dostarczyć jej uczestnikom potrzebnych informacji.
Raport Why we watch television pokazuje, że wrażenia widzów są silnie uzależnione od czynników społecznych i psychologicznych. Zrozumienie, jak i czemu ludzie oglądają telewizję dziś, pomoże nam wyrobić sobie pogląd na przyszłość branży wideo.
Bezpłatny, 48-stronicowy raport można pobrać ze strony internetowej Sony: http://response.pro.sony.eu/BC_BBC_WhyWeWatchTVWhp_EN?leadsrc=PR