Obowiązki HR-owca vs zarobki

Przeglądanie nawet kilkuset CV miesięcznie, odpowiedzialność za dobór i rozwój pracowników – to tylko część z codziennych zajęć współczesnego HR-owca. Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, praca w obszarze HR jest jednak opłacalna. W 2014 roku zarobki HR Business Partnera wyniosły przeciętnie 5 400 złotych netto miesięcznie.

Ile może zarobić HR-owiec?

Motywowanie i rozwój pracowników, budowanie spójnej strategii wizerunku pracodawcy, zarządzanie talentami w firmie to obowiązki, które oprócz codziennych zadań, spoczywają na barkach polskiego HR-owca. Specjaliści z tego obszaru coraz częściej muszą realizować zadania, które znacznie przekraczają zakres ich obowiązków – wynika z badania „HR-owca portret własny”. Czy umiejętności, którymi pochwalić się mogą HR-owcy, przekładają się na zarobki? Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest HR Business Parter, z wynagrodzeniem przeciętnym w wysokości 5 403 złotych netto miesięcznie. Na drugim miejscu pod względem wysokości zarobków znalazł się Starszy Specjalista ds. HR z comiesięczny przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 5 013 zł netto. Pierwszą trójkę najwięcej zarabiających zamyka trener, z przeciętnymi zarobkami w wysokości 4 560 zł netto miesięcznie.

Benefity w HR

Oprócz wynagrodzenia, HR-owcy otrzymują również benefity. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, prawie połowa osób pracujących w obszarze HR (45,9%) otrzymuje benefit w postaci prywatnej opieki medycznej. To duży odsetek w porównaniu do całej populacji pracujących Polaków, gdzie tylko 28% osób deklaruje otrzymywanie tego świadczenia. Ponadto prawie czwarty HR-owiec otrzymuje pakiet sportowo–rekreacyjny i ubezpieczenie na życie. Telefon do celów prywatnych posiada 19%.

Ofert pracy więcej z każdym kwartałem

Liczba ofert dla osób odpowiedzialnych za HR systematycznie rośnie. W trzecim kwartale tego roku na Pracuj.pl opublikowano 3 954 ofert pracy, o 12% więcej niż drugim kwartale br. Najczęściej poszukiwani są specjaliści od rekrutacji i employer brandingu.

Dane dotyczące zarobków i benefitów pochcodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia do naszego doświadczenia i stanowiska.

Raport Pracuj.pl: „HR-owca portret własny” został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez klientów Grupy Pracuj w styczniu 2013 r., na grupie 400 osób