„Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną w biznesie”– mini poradnik dla przedsiębiorców

Według Unijnego Urzędu Statystycznego Eurostat tylko w latach 2008 -2009 ceny energii w Polsce wzrosły o prawie 18 procent, podczas gdy w Europie Zachodniej spadły o 1,5 procent. W Polsce, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, płacimy za energię elektryczną jedną z najwyższych cen w Europie.

W ostatnich latach wzrost cen nie jest co prawda już tak gwałtowny. Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym według URE wyniosła 201,36 zł za MWh ale to i tak wzrost o blisko 6 procent w stosunku do ceny za MWh 2011 roku. Musimy się więc przyzwyczaić do tego, że co roku nasze rachunki za energię elektryczną będą rosły.

 

Taka tendencja będzie się utrzymywać przez wiele lat, bo zgodnie z Uchwałą rady Ministrów (202/2009 w sprawie polityki energetycznej Polski do 2030 roku) zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie w tym czasie o 55 procent.

Co  w takiej sytuacji może zrobić przedsiębiorca, właściciel sklepu, zakładu produkcyjnego, pensjonatu, menadżer zarządzający biurowcem czy lodowiskiem szkolnym? Na co powinien zwrócić uwagę na etapie projektowania i budowy lokalu użytkowego, hali produkcyjnej czy pensjonatu?
Co powinien wiedzieć, by nie zagubić się w gąszczu taryf i ofert operatorów energii?

Elektromont S.A., spółka elektroinstalacyjna notowana na rynku New Connect, przedstawiła mini poradnik dla przedsiębiorców i zarządzających obiektami użyteczności publicznej „Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną”. Okazuje się, że nie jesteśmy bezradni wobec coraz wyższych rachunków za prąd i możemy wpływać na ich obniżenie a przez to stawać się konkurencyjni na rynku.


„Oszczędzanie energii warto rozpocząć od analizy taryf oraz cennika naszego dostawcy. Ponieważ nie ma już monopolu, mamy prawo wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto przeanalizować potrzeby, zweryfikować taryfy, ustalić jak rozkłada się zużycie energii w ciągu doby czyli zrobić profesjonalny audyt efektywności energetycznej. To pozwoli nam wychwycić  elementy instalacji i urządzenia, które generują nadmierne zużycie energii lub pracują nieefektywnie narażając na zbędne koszty. Warto szczegółowo analizować faktury, gdzie mogą być ukryte dodatkowe koszty związane z pobieraniem przez urządzenia i maszyny tzw. mocy biernej, która krąży między źródłem energii a różnymi odbiornikami np. silnikami elektrycznymi o dużej mocy. Dobierając odpowiedni układ do niwelowania mocy biernej, przedsiębiorca może zaoszczędzić nawet 25 procent wartości faktury za energię. Warto też przeanalizować umowę zakupu energii, po to by sprawdzić, czy zamówiona przez nas moc umowna, faktycznie odpowiada naszym rzeczywistym potrzebom. Za każdy kW mocy umownej ponosimy stałą opłatę a dokonując pomiarów zużycia energii i dostosowując do tego umowę na dostawę energii, możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu  proc. kwoty przeznaczonej na jej zakup ”
– powiedział inż. Jarosław Mazur, wiceprezes Elektromont S.A.


O czym przedsiębiorca powinien pamiętać:

 

  • Warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy przeanalizują umowy zakupu energii, poprowadzą proces zmiany dostawcy, dokonają pomiarów instalacji elektrycznych i pomiarów termowizyjnych oraz przedstawią całościowe ekspertyzy dotyczące kosztów i opłacalności modernizacji. Audytor przygotuje również dokumentację do NFOŚiGW oraz banków dotyczącą finansowania inwestycji modernizacyjnych. Wykona modernizacje i usprawnienia po audycie, przeprowadzi również szkolenia personelu w zakresie efektywności energetycznej.
  • Wykorzystywać energooszczędne źródła światła z możliwością korzystania z modułów sterowania (czujniki ruchu, czujniki światła dziennego), selekcjonowania oświetlenia w strefach nieobecności ludzi. Trzeba brać pod uwagę łatwość obsługi, możliwość szybkich zmian sekcji oświetleniowych, sterowanie zegarowe, możliwość współdziałania z żaluzjami, ogrzewaniem, klimatyzacją czy wentylacją. Tylko regulacja oświetlenia uwzględniająca zmiany światła dziennego może dać oszczędność ponad 30 procent, wykorzystanie czujników ruchu ponad 40 procent. Zastosowanie obu tych urządzeń zredukuje pobór energii o 50 proc.  Zastosowanie regulacji oświetlenia uwzględniające zmiany światła dziennego oraz sterowania zegarowego pozwoli zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną o ponad 35 procent.
  • Na etapie eksploatacji obiektu: lokali użytkowych, hal produkcyjnych, pensjonatów itp. należy zweryfikować  moc umowną zawartą w umowie zakupu energii z faktycznie pobieraną energią . Odpowiednio wykonane pomiary wskażą  nasze rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną. Za każdy kW mocy umownej ponosimy stałą opłatę a dokonując pomiarów zużycia energii i dostosowując do tego umowę na dostawę energii, możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu  proc. kwoty przeznaczonej na jej zakup
  • Instalować układy do niwelowania tzw. mocy biernej pobieranej przez urządzenia np. silniki elektryczne o znacznej mocy. Nieskompensowanie mocy biernej powoduje, że spółka dystrybucyjna nałoży na przedsiębiorcę lub zarządzającego obiektem dodatkowe opłaty, które mogą podwyższyć rachunek za energię nawet o 25 procent
  • W sklepach spożywczych zużycie energii przez urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne stanowi główny składnik kosztów stałych. Zamontowanie ręcznych kurtyn nocnych na ladach i regałach chłodniczych pozwoli w nocy zaoszczędzić ok. 30 proc. energii. Zamontowanie przesuwanych pokryw szklanych na gondolach mroźniczych zredukuje zapotrzebowanie tych urządzeń na prąd w ciągu doby o 45 procent.
  • Przy projektowaniu  instalacji oświetlenia, napędów elektrycznych, klimatyzacji, czy wentylacji, należy oprócz ceny sprzętu brać pod uwagę sprawność, żywotność oraz etykiety energetyczne tych sprzętów. W trakcie wieloletniej eksploatacji będą one miały duży wpływ na niezawodność, koszty eksploatacji oraz pobór mocy. Np. wymiana lodówki dla pracowników na model  klasy energetycznej A++ pozwoli zaoszczędzić rocznie 55 procent energii.
  • W zakładach produkcyjnych, które pracują w systemie 2 lub 3 zmianowym warto poddać analizie modernizację systemów napędowych i wymienić je na silniki o podwyższonej sprawności. Oszczędność w ciągu roku na jednym urządzeniu to ponad 700 złotych. W zakładach, gdzie wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt takich urządzeń, rocznie możemy na tej operacji zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.