Nowy boom mieszkaniowy

Duża liczba rozpoczętych inwestycji i rewelacyjne wyniki sprzedaży pozwalają deweloperom mówić o minionym roku jako o wyjątkowo udanym

Według obliczeń analityków rynku, w największych aglomeracjach w kraju w 2014 roku sprzedało się więcej nowych mieszkań niż w rekordowym jak dotąd pod tym względem 2007 roku. Największy rozkwit przeżywa warszawski rynek mieszkaniowy.

Podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkań sprzyjają nisko oprocentowane kredyty oraz poczucie bezpieczeństwa kupujących, związane z poprawą sytuacji gospodarczej. Wiele osób czekało z zakupem do momentu najgłębszego dołka cenowego. Teraz kupują, bo stawki ofertowe zaczynają się podnosić.

Mieszkanie jako lokata kapitału

Na rynku pojawiła się również spora liczba osób, które wycofały kapitał z nieopłacalnych lokat bankowych i zainwestowały oszczędności w nieruchomości. Nabywają nieduże, kompaktowe  lokale, zwykle z przeznaczeniem na wynajem, w inwestycjach, których lokalizacja zapewnia sprawny dojazd do centrum miasta.

Deweloperzy zachęceni świetnymi wynikami sprzedaży, rozpoczęli w ubiegłym roku wiele nowych inwestycji i dokonywali zakupów gruntów pod kolejne projekty. W rezultacie w ostatnim czasie zwiększył się wybór nowych mieszkań, co dodatkowo napędziło koniunkturę. Ponadprzeciętna była też liczba uzyskanych pozwoleń na nowe budowy. Rok 2014 można uznać za pierwszy prawdziwie tłusty rok na rynku deweloperskim od czasu spowolnienia.

Choć w niedużym stopniu, do wzrostu sprzedaży przyczynił się również program dopłat do kredytów mieszkaniowych – Mieszkanie dla młodych – w którym jesienią zeszłego roku wzrosły limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Dzięki temu w ostatnich miesiącach 2014 roku wzrosła dostępność mieszkań objętych MdM-em. Teraz znaczenie programu ma szansę jeszcze wzrosnąć. Przygotowywana jest nowelizacja, która pozwoli, szczególnie rodzinom wielodzietnym, otrzymać większe dopłaty i poszerzyć liczbę osób korzystających z programu oraz zwiększyć pulę mieszkań, które będą się do niego kwalifikowały.

Minimum 160 tys. zł za nowe mieszkanie w Warszawie

W Warszawie najtańsze, oferowane na rynku deweloperskim mieszkania kosztują ponad 160 tys. zł, wynika z danych portalu nieruchomości Dompress.pl. Są to jednak pojedyncze oferty. Tak wycenione są mieszkania jednopokojowe w inwestycjach zlokalizowanych w zewnętrznych dzielnicach miasta. W kwocie do 200 tys. zł w powstających osiedlach trafiają się już nieliczne lokale dwupokojowe, ale o metrażu niewiele większym od kawalerek. W przedziale do 250 tys. zł jest już łatwiej kupić dwa pokoje, ale powierzchnia mieszkania nadal nie będzie duża. Najwięcej najniżej wycenionych mieszkań w Warszawie znajduje sie na terenie Białołęki, także tych kwalifikujących się do programu dopłat do kredytów.

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa przyznaje, że najtańsze mieszkania dwupokojowe są od dawna najchętniej wybierane przez klientów. – Najmniejsze i zarazem najtańsze mieszkania dwupokojowe sprzedają się przed zakończeniem budowy. W osiedlu Tarasy Dionizosa, którego drugi etap realizujemy przy ul. Winorośli w Warszawie dwójki mamy w sprzedaży  w cenie od 203 tys. zł – mówi Wojciech Stisz.

– Muszę również przyznać, że w minionym roku zdecydowanie wzrosło też zainteresowanie mieszkaniami większymi, szczególnie trzypokojowymi o powierzchni do 60 mkw., które są teraz znacznie częściej kupowane niż w latach poprzednich. Najczęściej wybierają je rodziny z dziećmi. W Tarasach Dionizosa trójki mamy w ofercie w cenie od 289 tys. zł. – podaje Wojciech Stisz.

Jeśli nie Mokotów to co

Poza Białołęką, gdzie zdarza się, że nowe mieszkania oferowane są już nawet poniżej 5 tys. zł za m kw., lokale w cenie do 200 tys. zł wystawione są do sprzedaży także w projektach powstających w warszawskim Wawrze i we Włochach. Nieliczne można znaleźć też na terenie Targówka, Bemowa, Ursusa oraz Wesołej.

Wyniki analiz mówiących o popularności warszawskich dzielnic, jako najbardziej interesujących do zamieszkania wskazują od wielu lat niezmiennie na Mokotów i Śródmieście. Okazuje się jednak, że te dzielnice wybierane są wyłącznie w sondażach, bo w rzeczywistości większość nabywców decyduje się na zakup mieszkań zlokalizowanych w inwestycjach powstających w tańszych rejonach miasta.

W minionym roku chętnie wybierane były też mieszkania w szybko rozbudowującej się, warszawskiej Woli. Lokalizacja dzielnicy, która graniczy ze Śródmieściem i powstające tam metro przyciąga zarówno deweloperów, jak i kupujących. A ceny są tu wciąż niższe niż w innych dzielnicach. Ze względu na przystępne ceny i bezpośredni dostęp do metra oraz terenów zielonych, popularne wśród kupujących są również Bielany, które także obecnie rozwijają się szybciej niż w latach poprzednich.