Nowi artyści WROsoundu: NERVY i NOTOPOP

Fot. WROsoundu

Znamy kolejnych artystów 6. edycji WROsoundu. Do zapowiedzianych wcześniej KRISTEN i WE DRAW A dołączą dwa wrocławskie zespoły: NERVY oraz NOTOPOP. To jeszcze nie koniec ogłoszeń.

Szósta edycja festiwalu powraca w nowej formule, z nowym szefem artystycznym, nowymi brzmieniami i pod skróconą, ale poszerzającą horyzont nazwą – WROsound. Nie ogranicza jej już określenie „wrocławski”, które jednoznacznie wskazywało na geograficzną przynależność do danego miejsca. Przedstawicielami wrocławskiej sceny muzycznej na WROsoundzie są w tym roku m.in. NERVY oraz NOTOPOP.

Igor Boxx ze Skalpela, Agim Dżejlili z Őszibarack oraz Jan Młynarski kilka lat temu powołali do życia formację NERVY. Jak pisze o nich Marcin Staniszewski: – Wyobraźcie sobie cyrk: arena, orkiestra dęta, klauni, słonie. A teraz wyobraźcie sobie, że wszyscy oni w nieznanych okolicznościach przyrody przyjęli sporą dawkę LSD – klaun załapał bardzo mrocznego tripa, orkiestra pompuje techno zamiast zwyczajowych pociesznych melodyjek, a słonie oszalały i pozostawione samopas sieją destrukcję. Cyrkowy namiot stanął w płomieniach, pożar jest nie do opanowania. Tak mniej więcej brzmi utwór „Euforia 3”, który jako pierwszy miałem okazję odsłuchać NERVY. Ta nieprzewidywalna muzyczna układanka, z towarzyszeniem orkiestry dętej pojawi się na scenie Impartu już 24 października.

Tego samego dnia wystąpi również młoda, wrocławska formacja NOTOPOP, którą charakteryzuje ciepły wokal o wyrazistym brzmieniu, otoczony elektronicznymi dźwiękami, prowadzony przez melodie, które chce się nucić. W zależności, czy nazwę zespołu czytamy po polsku, czy po angielsku, otrzymujemy różne znaczenia „za” lub “przeciw” popowi. Również ta gra odznacza się w muzyce formacji.

To wciąż dopiero początek muzycznych „ogłoszeń”. Podczas WROsoundu zagra 12 zespołów z kręgu szeroko pojętej alternatywy. Kolejne nazwy podawane będą przez organizatorów w tygodniowych odstępach.

Już niedługo, bo w 2016 roku, Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Festiwal ten chce przygotować nas do tego wydarzenia, prezentując naturalność inspiracji przepływających z Odrą przez niemal pół Europy. WROsound ma szansę stać się jednym z najważniejszych instrumentów w wielkiej symfonii święta europejskiej kultury.