Nowe etykiety efektywności energetycznej na odkurzacze

Fot. Biuro prasowe „Etykiety na odkurzacze Bosch i Zelmer”

1 września 2014 r. Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania etykiet efektywności energetycznej dla odkurzaczy wprowadzanych do obrotu. Oprócz klasy energetycznej urządzenia będą one zawierały uporządkowane informacje na temat kluczowych parametrów odkurzania. Nareszcie klienci zyskają przejrzysty i jednolity system informacji o skuteczności urządzenia, który  ułatwi konsumentom podejmowanie decyzji o zakupie odkurzacza.

 

Najważniejsze korzyści:

–        Dla konsumentów: oprócz niższych rachunków za prąd zyskają dostęp do oferty wysokiej jakości energooszczędnych i lepszych odkurzaczy. Nowa etykieta będzie dla nich pomocnym przewodnikiem przy zakupie. Nareszcie dzięki jednolitemu systemowi przejrzystych i czytelnych informacji o efektach pracy odkurzacza będą mogli porównać urządzenia. Nigdy wcześniej wybór odkurzacza nie był tak prosty.

–        Dla branży: impuls do dalszych badań nad rozwojem odkurzaczy i zastosowania w nich kolejnych innowacji.

–        Dla środowiska: znaczna oszczędność energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Odkurzacze wprowadzane do obrotu od 1 września 2014 roku na rynkach unijnych będą mogły posiadać moc znamionową nie wyższą niż 1600 W. Jednocześnie muszą zostać spełnione rygorystyczne wskaźniki efektywności odkurzania i reemisji kurzu. Skuteczność zbierania kurzu na dywanie ustalono na co najmniej 70%, zaś na podłodze twardej – co najmniej 95%. Wraz z tymi zmianami wchodzi w życie obowiązek umieszczenia etykiet energetycznych na odkurzaczach nowo wprowadzanych do obrotu.

 

 

Na pierwszy rzut oka

Korzyści z wprowadzenia etykiet efektywności energetycznej  na odkurzacze jest wiele.  Przede wszystkim  zyskają na tym konsumenci. Oprócz ewidentnej oszczędności energii otrzymają bogatą ofertę wysokiej jakości urządzeń, których ustandaryzowane parametry jakości odkurzania pozwolą na łatwy i szybki wybór urządzenia najlepiej spełniającego ich potrzeby.

Unia Europejska zadbała, aby wraz z niższym zużyciem energii producenci jeszcze bardziej poprawili efektywność pracy urządzenia. Dzięki jednej, ustalonej metodzie pomiarowej odkurzacz każdej firmy  będzie opisany  za pomocą tych samych wskaźników. Etykieta będzie doskonałym narzędziem dla konsumentów  umożliwiającym  szybkie i łatwe porównanie produktów.  Wystarczy jeden rzut oka na etykietę, by zorientować się, który model ma lepszy wskaźnik reemisji kurzu, który sprawniej usunie kurz z dywanów, a który do tego zużywa rocznie mniej energii,.

Najbardziej eksponowana na etykiecie jest efektywność energetyczna, jednak wybierając urządzenie, przede wszystkim należy uwzględnić skuteczność odkurzania na różnych rodzajach powierzchni i  klasę reemisji kurzu. Należy podkreślić, że nie wszystkie cechy produktu będą  przedstawione na etykiecie energetycznej. Nie będzie na nich  informacji o specjalnym wyposażeniu, unikalnych filtrach czy innych udogodnieniach, takich jak np. dodatkowe akcesoria, długość przewodu czy pojemność worka. Te elementy jednak zależą w dużej mierze od potrzeb konsumentów i wielkości mieszkania. Na przykład dla właścicieli psów i kotów istotne będzie skuteczne zbieranie sierści zwierząt, a dla alergików specjalne systemy filtrów. Dlatego przy zakupie odkurzacza wciąż istotną rolę odegrają dodatkowe informacje i sprzedawcy w sklepach.

 

Nowy impuls dla badań i rozwoju

Marki Bosch i Zelmer, należące do BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., we wprowadzeniu etykiety energetycznej dla odkurzaczy widzą nie tylko korzyści dla klienta, ale także wyzwania  dla producentów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wprowadzenie etykiet efektywności energetycznej zmieni rynek. Będzie stanowiło nowy bodziec dla dalszych badań i rozwoju tej kategorii sprzętu. Dla wielu producentów szczególnym wyzwaniem będzie sprostanie rygorystycznym wymaganiom osiągnięcia dobrej skuteczności odkurzania przy jednoczesnym niższym poborze energii. Jednak marki Bosch i Zelmer są doskonale  przygotowane do zmiany asortymentu i wdrożenia dyrektywy unijnej. Warto zwrócić uwagę, że Bosch i Zelmer mają wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń AGD. Zarówno BSH jak i wcześniej samodzielnie Zelmer w swoich centrach badań i rozwoju prowadzą wieloletnie programy rozwoju odkurzaczy. Programy te już wcześniej uwzględniały wprowadzenie nowych unijnych przepisów.  Ubiegłoroczna integracja obu firm pozwoliła na wymianę doświadczeń i rozwiązań z korzyścią dla konsumentów.