Nowa inwestycja Toyota Motor Europe w Polsce – Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu

Toyota otwiera w Polsce Centrum Usług Wspólnych do prowadzenia części prac księgowych dla wszystkich europejskich oddziałów koncernu i spółek zależnych.

Toyota Motor Europe (TME), europejska centrala Toyoty, która koordynuje wszystkie działania koncernu na Starym Kontynencie, ogłosiła informację o uruchomieniu Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu. Centrum rozpocznie działalność w czerwcu 2015 roku. Będzie odpowiedzialne za część prac księgowych dla całej struktury Toyota Motor Europe: jej oddziałów, spółek zależnych, ośrodków produkcyjnych, spółek marketingowo-sprzedażowych oraz centrów logistycznych w poszczególnych krajach. Celem przedsięwzięcia jest skonsolidowanie rozliczeń z dostawcami, które obecnie są prowadzone osobno w 18 podmiotach, usytuowanych w 14 państwach.

W Centrum Usług Wspólnych znajdzie pracę 38 pracowników. Ośrodek powstanie we Wrocławiu, blisko fabryk Toyoty w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach. Polska i Wrocław zostały wybrane

ze względu na znaczące starania władz lokalnych i centralnych, które doprowadziły do poprawy infrastruktury oraz zapewnienia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby usług księgowych.

Otwarcie Centrum Usług Wspólnych stanowi kolejny krok na drodze do  zapewnienia zrównoważonej i rentownej struktury biznesowej przedsięwzięciom Toyoty w Europie. Od początku globalnego kryzysu w 2008 roku, Toyota Motor Europe i jej spółki zależne optymalizują swoje działania i osiągają  coroczny, systematyczny wzrost sprzedaży. Dzięki temu firma była w stanie przywrócić rosnącą rentowność swoich operacji w regionie. Aby zabezpieczyć się przed przyszłymi wahaniami rynku i zapewnić stabilny rozwój swoich europejskich inwestycji, koncern – poprzez różnorodne działania we wszystkich sferach funkcjonowania firmy – podejmuje stałe wysiłki na rzecz doskonalenia swojego modelu biznesowego i struktury zysków.

Centrum Usług Wspólnych będzie kolejnym przedsięwzięciem Toyoty w Polsce. Należą do nich także:

 

  • Toyota Motor Poland — ośrodek marketingu i dystrybucji samochodów założony w 1991 roku,
  • Toyota Motor Manufacturing Poland — fabryka przekładni i silników założona w 1999 roku,
  • Toyota Motor Industries Poland — fabryka silników Diesla założona w 2002 roku,
  • Toyota Motor Handling – dystrybutor wózków widłowych
  • Toyota Logistic Centre
  • Toyota Bank
  • Toyota Leasing

 

Dotychczas Toyota zainwestowała w zakłady produkcyjne w Polsce ponad 3 mld zł, zatrudniając obecnie ponad 2 300 pracowników. Polska sieć dilerska Toyoty i Lexusa liczy 72 stacje.