Niemiecki pomysł na walkę z cybernękaniem wyróżniony!

Kaspersky Lab, partner ENABLE, ogłosił zwycięzcę ENABLE Hackathon 2015. Wyróżnienie zostało przyznane Youth Panel, drużynie z Niemiec, która stworzyła aplikację dla smartfonów zapewniającą pierwszą pomoc na wypadek cybernękania – FirstAid App. Jury uznało aplikację za najbardziej praktyczne i przydatne rozwiązanie do walki z nękaniem.

Mentorem zwycięskiej czwórki była Stefanie Rack, pełniąca również funkcję lidera Youth Panel i specjalisty ds. alfabetyzacji medialnej w projekcie Unii Europejskiej „klicksafe”. Działając jako harcerze w swoich szkołach, członkowie zespołu zdobyli doświadczenie w projektach dotyczących cybernękania. Korzystając z tego doświadczenia, stworzyli ofertę pierwszej pomocy dla ofiar tego zjawiska, zwracając się do młodych ludzi w sposób emocjonalny, odwołując się do ich codziennego życia oraz nawyków korzystania z mediów.

Wykorzystując narrację filmową, First Aid‐App ma zapewnić ofiarom poczucie, że nie są sami. Filmy prezentują ważne informacje dotyczące tego, gdzie można znaleźć szybką i skuteczną pomoc w serwisach online, w których młody człowiek doświadczył nękania. Aplikacja dostarcza treści w formie przykuwających wzrok materiałów wideo i grafiki, aby przyciągnąć więcej młodzieży.

David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz, Kaspersky Lab, powiedział: „Wyłonienie tylko jednej zwycięskiej drużyny było bardzo trudne, ponieważ podczas wydarzenia Hackathon 2015 wszystkie zespoły zaproponowały imponujące projekty w zakresie walki z nękaniem. Wybraliśmy drużynę z Niemiec, ponieważ ich koncepcja zapewnienia pierwszej pomocy ofiarom cybernękania porusza niezwykle aktualny problem, a ponadto jest przydatna i łatwa w użyciu. Dzięki First Aid‐App każdy, kto jest nękany w szkole, może szybko i łatwo znaleźć pomoc, cenne informacje i niezbędne wsparcie”.

Jako sponsor zespołu Scuderia Ferrari startującego w wyścigach Formuły 1, Kaspersky Lab ufundował twórcom aplikacji First Aid‐App trzydniową wycieczkę do Włoch, gdzie będą mieli możliwość zwiedzenia Maranello. Zwycięska drużyna weźmie również udział w niezapomnianych wyścigach finałowych Ferrari World Finals na torze Mugello.

Ceremonia wręczenia nagród ENABLE Hackathon odbyła się 13 października 2015 r. w ramach zorganizowanego w Londynie wydarzenia European Coding Week 2015, które zgromadziło młodych ludzi, ekspertów ds. edukacji, praw dziecka oraz walki z nękaniem, jak również polityków. Młodzi ludzie biorący udział w konkursie mieli zaprojektować rozwiązanie pomagające ograniczyć to zjawisko.