Niebezpieczna gotówka?

O trzech zagrożeniach, jakie eliminuje instalacja terminala w punkcie sprzedaży opowiada Jarosław Archacki, Dyrektor Sprzedaży w firmie PaySquare.

 

1. Papierowa przynęta

Pierwszym podstawowym zagrożeniem, z którym borykają się właściciele sklepów i innych punktów sprzedaży jest ryzyko związane z przetrzymywaniem gotówki w obiekcie. Napady i włamania wydają się odległą kwestią dopóki problem nie dotknie konkretnego sklepu czy punktu usługowego. Co prawda, różnego rodzaju alarmy i zabezpieczenia zmniejszają niebezpieczeństwo, jednak nie eliminują go całkowicie. Dodatkowo konieczność transportowania gotówki do banku naraża właściciela sklepu na kolejne groźne sytuacje, gdyż posiadanie przy sobie gotówki bywa niebezpieczne.

 

2. Fałszerstwa

Druga sprawa to podrabiane banknoty. Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, coraz częściej dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzania w obieg falsyfikatów walutowych. Należy pamiętać, że posłużenie się fałszywym banknotem jest przestępstwem, a w razie zatrzymania falsyfikatu jego właściciel nie ma prawa zwrotu równowartości. W momencie, kiedy w sklepie panuje wzmożony ruch, sprzedawcy nie mają czasu na dokładne sprawdzenie każdego przyjmowanego banknotu. A fałszerze nie próżnują. Często podrabiane są banknoty o mniejszych nominałach, żeby nie wzbudzały podejrzeń. Poza tym jakość podróbek może być tak dobra, że na pierwszy rzut oka nie sposób ich rozpoznać. Również eksperci alarmują, że w najbliższych latach może wzrastać liczba wprowadzanych do obiegu fałszywych pieniędzy. Jak wynika z raportu MSW, w 2013 roku w Polsce wykryto w obiegu ponad 6,2 tys. falsyfikatów euro.

Podrabiano też więcej stu- i pięćdziesięciozłotówek niż w poprzednich latach – liczba ujawnionych w 2013 roku fałszywek to ponad 9 tys. Przyjmowanie transakcji za pomocą terminali płatniczych zapobiega tego typu sytuacjom oraz pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na sprawdzanie banknotów. Warto też dodać, że używanie gotówki zwiększa prawdopodobieństwo pomyłek podczas wydawania reszty.

 

3. Konkurencja

Trzecim zagrożeniem, które niesie za sobą przyjmowanie wyłącznie płatności gotówkowych przez sprzedawców jest utrata klientów. Coraz więcej konsumentów w Polsce świadomie korzysta z transakcji bezgotówkowych i preferuje taką formę płatności. Niejednokrotnie klient może nie mieć przy sobie gotówki i z tego powodu nie zrobić zakupów w sklepie, w którym nie będzie mógł zapłacić kartą. Sprzedawcy konkurują stale zwiększając różnorodność asortymentu, jednak często zaniedbują podstawowe usługi, których brak może spowodować utratę klientów na rzecz konkurencji.

 

Oprócz eliminacji opisanych zagrożeń, transakcje bezgotówkowe zapewniają wygodę, a tym samym zwiększają atrakcyjność sklepu. Sprzedawca nie musi martwić się o bilon niezbędny do wydawania reszty. Może także oferować dodatkowe usługi takie jak cashback czy doładowanie telefonu.