Nawodnienie organizmu zimą – o czym musimy pamiętać?

Zima to czas, kiedy zapominamy o odpowiednim nawodnieniu, latem przypominają nam o tym temperatury i pragnienie. Kiedy za oknem pogoda nas nie rozpieszcza warto pomyśleć o sposobie, który będzie przypominał nam o regularnym nawodnieniu organizmu. Dlaczego jest to tak ważne w trakcie zimy?

Uczucie pragnienia

Woda jest podstawą nawodnienia organizmu o piciu przypomina nam pragnienie – zimą również, ale jest ono ignorowane lub źle interpretowane jako głód. Dlatego jeśli czujemy się głodni w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po szklankę z wodą, aby nie pogłębić odwodnienia organizmu.

Suchość w gardle

Zimą suchość w gardle dokucza nam częściej, gdyż suche powietrze podrażnia i uszkadza błony śluzowe. Częściej narażeni jesteśmy także na zapalenie górnych dróg oddechowych. Jeśli przebywamy na zewnątrz w mroźny dzień pamiętajmy, aby oddychać nosem a nie ustami, dzięki temu zabezpieczymy nasze gardło przed infekcją. Możemy pić również mikstury na bazie miodu, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo.

Wypłukuj toksyny z organizmu

Woda wspomaga pracę nerek, które są w naszym organizmie filtrem oczyszczającym odpady metaboliczne. Kiedy nerki nie otrzymują dostatecznej ilości wody nie mogą pracować prawidłowo, przez co toksyny odkładają się w naszym organizmie.

Woda = dobre samopoczucie

Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości płynów naszemu organizmowi możemy zauważyć zmęczenie i osłabienie, kiedy objawy się nasilają czyli ręce zaczynają drżeć i mamy zawroty głowy oznacza to, że poziom elektrolitów w organizmie znacząco się obniżył w pierwszej kolejności sięgnijmy po szklankę z wodą.

Jak nie zapomnieć o piciu wody?

Na biurku w pracy postawmy sobie karafkę z wodą, która będzie przypominała nam o tym, że powinniśmy po nią sięgać. Zakupmy butelkę filtrującą, która jest niewielkich rozmiarów, zmieści się do torebki czy plecaka, dzięki temu nie będziemy martwić się o to, że w pobliżu nie ma sklepu, w którym możemy zakupić wodę. Wystarczy nalać wodę z kranu, a filtr oczyści ją i sprawi, że będzie odpowiednia do picia. Na rynku są dostępne także aplikacje na telefon, które będą przypominały o wypiciu szklanki wody. W trakcie zimy warto również pomyśleć o butelce termicznej, która zadba, aby nasz napój był ciepły nawet podczas mrozów i zimowych spacerów.