Najważniejsza nagroda rynku M&A dla BCMS

Transakcja przeprowadzona przez firmę doradczą BCMS otrzymała nagrodę „Corporate / Strategic acquisition of the Year”, przyznawaną przez International Financial Forum Dealmaker’s.

 

Nagrodzona transakcja to sprzedaż brytyjskiej firmy produkującej oprogramowanie edukacyjne Compass Computer Consultants Ltd za kwotę 14,5 mln funtów firmie Advanced Computer Software Group Plc w styczniu 2014 roku. BCMS, międzynarodowy doradca fuzji i przejęć oraz lider na rynku brytyjskim, działał jako wiodący doradca strony sprzedającej. Wkład BCMS
w transakcję obejmował: przygotowanie do sprzedaży, identyfikację strategicznych nabywców, negocjowanie finalnej wartości transakcji oraz strukturyzację transakcji.

 

Nagroda jest wspólną inicjatywą M&A Advisor Magazine, agencji Bloomberg oraz Foreign Affairs Magazine. Przyznawana jest najlepszym transakcjom fuzji i przejęć na całym świecie. Nagroda Dealmaker’s Awards została ustanowiona w 2000 roku i dotychczas koncentrowała się
na północnoamerykańskim rynku fuzji i przejęć. W tym roku objęła również Europę.

 

BCMS otrzymał również nominację w dwóch innych kategoriach: Transakcja w branży Technologie, Media i Telekomunikacja (poniżej 100 mln dolarów) oraz Transakcja Roku (miedzy 10 a 100 mln dolarów).

 

Od dwóch lat firma BCMS działa również na rynku polskim, który oceniany jest jako bardzo perspektywiczny dla fuzji i przejęć. – Właściciele wielu polskich małych i średnich przedsiębiorstw, powstałych na fali transformacji po roku 1989, stają teraz przed koniecznością wybrania swoich następców. Zwyczajnie, chcą przejść na emeryturę. Nie mając możliwości przekazania firmy młodszemu pokoleniu z rodziny, rozważają inne rozwiązania – w tym sprzedaż. Właśnie z tymi przedsiębiorcami współpracujemy – mówi Tomasz Jakowiecki, prezes BCMS Polska.

 

W ciągu dwóch lat na polskim rynku BCMS zorganizowała kilkanaście seminariów dla przedsiębiorców i doradzała w ponad 20 projektach, będących zarówno wynikiem zmian pokoleniowych w firmach, jak i związanych z rozbieżnymi planami współwłaścicieli.

Właściciele MŚP cenią sobie naszą metodę działania, bo tworzymy konkurencję pomiędzy potencjalnymi nabywcami, poszukujemy ich nie tylko w Polsce ale i za granicą, w efekcie podwyższamy cenę sprzedaży – dodaje Jakowiecki. – Prowadzimy firmę przez cały proces,
od przygotowania prezentacji dla potencjalnych nabywców, poprzez identyfikację zainteresowanych kupnem, aż do negocjacji cenowych.

 

Jak wynika z „Barometru sukcesyjnego”, badania realizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, brak chętnych do sukcesji w małych i średnich przedsiębiorstwach będzie
w najbliższym czasie w Polsce zjawiskiem masowym.