Nagrody „STOMApersona” rozdane

4 września 2015r. odbyła się pierwsza Gala Róż „STOMApersona”, na której wręczono nagrody za zasługi w popularyzacji zagadnienia stomii i niesieniu pomocy stomikom. Podczas uroczystości statuetką „STOMApersona 2015” uhonorowano pięć pielęgniarek stomijnych, siedem otrzymało wyróżnienia.

Osoby nominowane do plebiscytu „STOMApersona” wskazała Rada Programowa kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”. Nagroda ma podkreślić zasługi osób, które od lat poświęcają się pacjentom stomijnym, pomagają im w powrocie do zdrowia i udzielają potrzebnych informacji. Stomicy, którzy mogą liczyć na tego rodzaju wsparcie, łatwiej godzą się ze swoją sytuacją i podchodzą pozytywnie do życia ze stomią. Osobami pierwszego kontaktu po operacji są zazwyczaj pielęgniarki stomijne. To właśnie je postanowiono wyróżnić w pierwszej edycji plebiscytu.

Statuetkę „STOMApersona 2015” otrzymały: Agnieszka Biskup z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, Grażyna Majewska z Zespołu Poradni Specjalistycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, Magdalena Swojak z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu, Eliza Zalewska z Instytutu  „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie oraz Marzena Wysocka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Ponadto podczas gali za wyjątkowe zaangażowanie w pracę ze stomikami wyróżniono Annę Bielską z Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, Marzannę Janeczek ze Szpitala Solec w Warszawie, Brygidę  Osowiecką ze Szpitala Solec w Warszawie, Teresę Siemianowską ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku, Jolantę Sieradzką z Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance, Gabrielę Żurek z Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Agnieszkę Wołowicz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego w Warszawie.

Na rzecz akceptacji stomii działa wiele osób często nie związanych ze środowiskiem medycznym, dlatego organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” zapewniają, że w kolejnych plebiscytach statuetki zostaną przyznane również im.

Projekt statuetki „STOMApersona” został wyłoniony w konkursie „Różyczka”, który odbył się w październiku 2014 roku. Głównym elementem statuetki jest róża, będąca symbolem kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” oraz samych stomików.

Radę Programową kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” tworzą: prof. Tomasz Bielecki, prof. Krzysztof Bielecki, prof. Adam Dziki, prof. Piotr Krokowicz, dr hab. Zoran Stojčev, prof. Marek Szczepkowski, prof. Maria T. Szewczyk, prof. Wiesław Tarnowski, prof. Grzegorz Wallner, prof. Wojciech Zegarski.