MZ rozpoczyna prace nad wdrożeniem Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2014-2025

Polska może niebawem dołączyć do państw, które podjęły walkę z rakiem w sposób strategicznie zaplanowany i kompleksowy. Strategia przewiduje podjęcie 90 działań, które mają zapewnić realizację 30 celów, postawionych w 5 obszarach: organizacji i zarządzania systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauki i badań nad rakiem, profilaktyki, diagnostyki i leczenia oraz jakości życia w trakcie i po zakończeniu terapii onkologicznej. Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 odchodzi od dotychczasowych doraźnych działań Państwa na rzecz podejścia konsekwentnie systemowego i strategicznego.

Prof. Maciej Krzakowski, przewodniczący działającej przy Ministrze Zdrowia Krajowej Rady ds. Onkologii, powołał Zespół ds. Wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 pod kierownictwem prof. Jacka Jassema. Powstała w 2014 roku i oparta na najlepszych wzorcach światowych, kompleksowa Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 jest efektem współpracy niemal 200 ekspertów, przedstawicieli towarzystw naukowych i organizacji pozarządowych z administracją państwową. Jej celem jest poprawa wyników leczenia nowotworów w Polsce, które nadal znacząco odbiegają od średniej europejskiej.

Na podstawie propozycji Zespołu Krajowa Rada ds. Onkologii przyjęła 9 priorytetowych działań
w ramach wdrażania Strategii:

  1. Wprowadzenie instytucji Ośrodków Szybkiej Diagnostyki Nowotworów.
  2. Stopniowy rozwój Centrów Kompetencji w poszczególnych rodzajach nowotworów (tzw. unity narządowe, np. Breast Units).
  3. Wskazanie Centrów Doskonałości, jako wiodących/ referencyjnych ośrodków onkologicznych odpowiedzialnych m.in. za leczenie nowotworów rzadkich.
  4. Wprowadzenie systemu ciągłej poprawy jakości, opartego na systematycznie aktualizowanych wytycznych postępowania.
  5. Podniesienie jakości przeddyplomowego nauczania onkologii.
  6. Poprawa jakości rejestrów medycznych w onkologii.
  7. Diagnostyka genetyczna nowotworów.
  8. Diagnostyka patomorfologiczna nowotworów.
  9. Opieka paliatywna.

Dla powyższych zadań w pierwszej kolejności powstaną harmonogramy i projekty realizacyjne.

Niezależnie od prac nad wdrożeniem 9 priorytetów Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, Zespół podjął aktualizację treści całego dokumentu polskiego Cancer Planu, który obejmuje wszystkie aspekty walki z chorobami nowotworowymi, od edukacji społecznej, poprzez profilaktykę i szkolenie kadr medycznych, poprawę diagnostyki i leczenia onkologicznego, po szybsze wychodzenie z choroby. Pierwszy etap aktualizacji, obejmujący przede wszystkim zrealizowane od 2014 roku systemowe przedsięwzięcia, takie jak: pakiet onkologiczny, mapy potrzeb zdrowotnych czy rozpoczęcie realizacji nowego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, został już ukończony. W nowej wersji dokumentu uwzględniono uwagi i propozycje zgłoszone przez członków Krajowej Rady ds. Onkologii oraz towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe, sygnatariuszy Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Zaktualizowany dokument został przekazany Ministrowi Zdrowia, Panu Konstantemu Radziwiłłowi 28 czerwca br. Jest on dostępny pod adresem www.walkazrakiem.pl oraz na stronie Polskiej Ligi Walki z Rakiem: www.ligawalkizrakiem.pl.  W kolejnym etapie przewidziane są szerokie konsultacje społeczne
i międzyresortowe.     

Czeka nas jeszcze wiele pracy, ale liczę, że ten proces będzie obecnie konsekwentnie i terminowo realizowany. Jesteśmy to winni naszym chorym”, powiedział prof. Jacek Jassem. Profesor wyraził także nadzieję, że społeczny wysiłek około 200 osób, które pracowały nad Strategią pozwoli stworzyć w Polsce nowoczesny i odpowiadający współczesnym wyzwaniom system walki z rakiem.