„Most63” oddolny, obywatelski projekt artystyczny

Dokument składający się z 63 miniatur filmowych, wspartych wystawami plakatów, który będzie miał swoją premierę 1.08.2014 w 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego. W dokumencie tym Polacy, jak i ludzie z różnych stron świata – obecni mieszkańcy Warszawy definiują proste hasła np. chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście, samotność.

Każdy z filmów jest przetłumaczony na język:

– polski (dla osób głuchoniemych, dodatkowo tłumaczenia osób obcojęzycznych) – niemiecki – angielski – rosyjski

Filmy zostały podzielone na części:

–        31 filmów to definicje ludzi z całego świata (głos młodego pokolenia – ludzie w wieku 20-35 lat)

–        31 filmów to definicje tych samych haseł kombatantów, żołnierzy AK, biorących udział w Powstaniu Warszawskim (głos odchodzącego pokolenia)

OBIE GRUPY DEFINIUJĄ TEN SAM ZESTAW HASEŁ, JEDNAK NIE ZNAJĄ SWOICH WYPOWIEDZI. BĘDĄ ONE ZE SOBĄ ZESTAWIONE. CAŁOŚĆ JEST PEWNĄ FORMĄ EKSPERYMENTU.

+ autorski komentarz / definicja hasła „Most63”.

Projekt nieodpłatnie zostanie zaprezentowany na specjalnie przygotowanej stronie www jak i podczas wystaw w trzech miastach: Warszawie, Berlinie i Moskwie. Całość przybliża dwa pokolenia, pokazuje historię w nietypowy sposób.

Mamy świadomość, że to ostatnia chwila, aby zapytać naocznych świadków o tematy, których nikt z Nimi do tej pory nie poruszał. To też pierwsza okazja, aby zebrać w jednym miejscu wypowiedzi dwóch pokoleń, porównać je lecz nie komentować.

 

ñ     Czym dla nas jest “most63”. Definicje autorów.

“Urodziłem się w stanie wojennym, można powiedzieć, że jestem jego dzieckiem. Moi Rodzice byli świadkami przemian jakie zachodziły w latach transformacji należąc do Solidarności. Dziadkowie przeżyli II Wojnę Światową, należeli do AK walcząc podczas Powstania Warszawskiego…

Takich historii rodzinnych w moim ukochanym mieście i nie tylko jest bardzo dużo… wręcz myślę, że nie jest to nic nadzwyczajnego.

Każdemu pokoleniu towarzyszyła walka o coś: o lepsze jutro, o wartości które wyznawali, o to w co wierzyli – każde miało swój cel. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w wolnej Polsce, w Europie którą pierwszy raz w historii od tak długiego czasu nie targają wichry wojny. Wszystko to właśnie dzięki naszym dziadkom i rodzicom. Często nie doceniamy tego co od Nich dostaliśmy, wręcz tego nie szanujemy. Jakby to co mamy było oczywistością daną od zawsze. Nie zastanawiamy się nad tym przez co wszystko musieli przejść, aby było tak jak jest. Abyśmy mogli podróżować bez przeszkód po całym świecie, abyśmy wierzyli w to co chcemy, wypowiadali głośno to co nam siedzi w głowach. Jeśli nawet nie zgadzamy się z Ich zdaniem, mamy odmienne zdanie w ocenie historii, w której uczestniczyli… szanujmy Ich. Nikt z nas przecież nie wie jak sam by się zachował w podobnej sytuacji, bo nigdy nie musieliśmy stanąć przed tak trudnym wyborem. Spróbujmy wysłuchać tego co mają nam do powiedzenia, może nie tak bardzo się różnimy jak nam się zdaje.

Podobno szacunek jest do zrozumienia kluczem. Na każdej płaszczyźnie. Dlatego wolimy łączyć, niż dzielić. Dziś – jutro – pojutrze.” Grzegorz Piwnicki

“Przygotowując się do interpretacji hasła ”most” zauważyłem, że to hasło zawiera się właśnie w każdym zaproponowanym do projektu. Most jest w miłości, przekraczanie tych mostów jest w granicy, most jest w pracy, w przyjaźni, która łączy i w której po prostu trzeba zaufać ludziom.

Uczestnicy tego projektu, znajomi, nieznajomi, żołnierze Armii Krajowej, biorący udział w Powstaniu Warszawskim zostawili cząstkę siebie w bardzo szczery sposób rozmawiając przed kamerą. Widzę teraz, że poza walorem edukacyjnym i społecznym ten projekt stanie się również mostem pomiędzy kulturami i pokoleniami.” Piotr Jasiński

 

ñ     O autorach

TRUEST.PL to agencja kreatywna, hybryda założona przez Grzegorza Piwnickiego “Forin” i Piotra Jasińskiego.

Grzegorz Piwnicki – artysta grafik, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP

Piotr Jasiński – producent, studiował reżyserię dźwięku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych oraz reklamę

TRUEST.PL zrealizował pro publico bono m.in. takie projekty społeczne jak: Projekt Wolności (www.projektwolnosc.pl), kampanię społeczną skierowaną do młodego pokolenia Polaków oraz kampanię edukacyjną, opartą o grę internetową dla Muzeum Powstania Warszawskiego pt. “63 dni z życia Warszawy” (www.pamieta-my.pl) opowiadającą o ludziach sztuki biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Wymienione projekty stały się narzędziami edukacyjnymi, z którymi zaczęli się utożsamiać młodzi odbiorcy.